Sondaż dla "Newsweeka": 49 proc. głosów dla Komorowskiego. Niemal wygrywa w I turze

Sondaż dla "Newsweeka": 49 proc. głosów dla Komorowskiego. Niemal wygrywa w I turze
Sondaż dla "Newsweeka": 49 proc. głosów dla Komorowskiego. Niemal wygrywa w I turze Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Ten sondaż zdecydowanie należy do Bronisława Komorowskiego i wspierającej go Platformy Obywatelskiej. Gdyby wyborcy tak zagłosowali w majowych wyborach, urzędujący prezydent byłby o włos od wygrania w pierwszej turze. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1344 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.


W sondażu przygotowanym przez pracownię Estymator Bronisław Komorowski zdobył 49 proc. głosów. Jego największy konkurent Andrzej Duda zdobyłby 29 proc. naszych głosów. Na podium znalazłoby się czterech, a nie trzech kandydatów, bo trzecie miejsce ex aequo zajmują Adam Jarubas z PSL oraz Paweł Kukiz. Panowie mają po 5 proc. głosów.

– Maleje dystans pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą, ale różnica na korzyść urzędującego prezydenta jest nadal duża. Na drugim planie toczy się walka o prestiżowe trzecie miejsce, w której liczą się już tylko Adam Jarubas, Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke – komentuje dla "Newsweeka" dr Jacek Chołoniewski z firmy Estymator.

Komorowski atakuje ustami PO
Ostatnio pisaliśmy w naTemat o metodach używanych w wyścigu prezydenckim. – Kampania jest pełna kłótni, wymian ciosów, frontalnych ataków. Jednak z reguły robią to ludzie z politycznego zaplecza kandydatów, a gdy ktoś pójdzie za daleko, kandydat może się od nich odciąć. Organizowania ataków unika też sztab – pisał Kamil Sikora.


Jak wyjaśniał, tej zasady trzyma się w tej kampanii Platforma Obywatelska. – Politycy tej partii niemal codziennie organizują konferencje prasowe uderzające w kandydata PiS. Domagali się m.in. by zrezygnował z kampanii do czasu wyjaśnienia sprawy SKOK-ów. Dzisiaj poinformowali o złożeniu doniesienia do Państwowej Komisji Wyborczej, w którym skarżą gazetkę SKOK-ów, gdzie wydrukowano fragment przemówienia Dudy – komentował Sikora.

Sam Bronisław Komorowski raczej unika atakowania konkurentów. Jeśli już to robi, to bez nazwisk. Dzięki temu może stawiać się w roli kandydata zgody, skupionego na pozytywnym przekazie, nieangażującego się w utarczki słowne z konkurencją. – W moim przekonaniu jego sztab [Andrzeja Dudy - przyp. naTemat] uprawia kłamliwą politykę, kłamliwą kampanię negatywną oskarżając bezpodstawnie – mówił Komorowski w RMF FM.

Źródło: Newsweek
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
INN:Poland 0 0Sieć 5G to nie tylko szybszy Netflix. To również ochrona amazońskich lasów deszczowych
0 0To nie będą tanie święta. Polacy w tym roku będą musieli wydać krocie
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
INN:Poland 0 014 prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie. Od tego warto zacząć

TYLKO W NATEMAT

0 0Nie możesz pojąć, dlaczego PiS stawia na Pawłowicz i Piotrowicza? Eliza Michalik ma teorię
0 0"Znów muszę bronić Polski". Patryk Jaki w swoim żywiole, sprawdziliśmy jego aktywność w PE
0 0Prof. Jerzy Bralczyk ocenił pierwsze posiedzenia nowego Sejmu
0 0"Kaczyński jest wam wdzięczny". Posłowie Lewicy wsparli PiS w ważnym głosowaniu
0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
0 0Ważył 900 gramów i... uratował życie swojego brata. Lekarze nazwali to cudem
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce