Lekarze biją na alarm: alergia to dżuma XXI wieku. W Polsce choruje już 15 mln ludzi

- Alergia to dżuma XXI wieku - uważa alergolog prof. Piotr Kuna.
- Alergia to dżuma XXI wieku - uważa alergolog prof. Piotr Kuna. Fot. Shutterstock.com
- Alergia to dżuma XXI wieku - uważa alergolog prof. Piotr Kuna. W Polsce na choroby alergiczne różnego rodzaju cierpi ponad 15 mln ludzi. Pięciokrotnie więcej alergików jest w miastach niż na wsi.

W dużych miastach prawie 70 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym cierpi na alergię. - To jest po prostu koszmarna zaraza - mówi prof. Kuna.

Zapadalność na choroby alergiczne na całym świecie jest coraz wyższa. Tylko w Europie zapadalność na alergie pokarmowe zwiększyła się dwukrotnie, jak z okazji Światowego Tygodnia Alergii informuje Polskie Towarzystwo Alergologiczne (dowiedz się więcej o alergii pokarmowej: http://natemat.pl/140037,lekarze-bija-na-alarm-alergia-to-dzuma-xxi-wieku-w-polsce-choruje-juz-15-mln-ludzi). Z czego wynika wzrost zachorowań na alergie? Głównie ze zmiany stylu życia.

- Przenieśliśmy się do miast, które są wybetonowane, wyasfaltowane. Pyłek, który na wsi pada na rzekę, na staw, na ziemię - znika. Natomiast pyłek, który pada na asfalt czy na beton trwa tam tak długo, dopóki deszcz nie spłucze go do kanalizacji. Okazuje się, że miasta powinny być budowane zupełnie inaczej - wyjaśnia prof. Kuna.

Jak mówił w rozmowie z naTemat prof. dr hab. n. med. Bolesław Samoliński, najczęściej jestesmy uczuleni na pajęczaki, z którymi śpimy w łóżku - czyli na roztocza kurzu. -Co czwarty Polak ma podatność na ten alergen, a co piąty Polak jest uczulony na drzewa i krzewy - mówił profesor. Na jedzenie uczulonych jest kilka procent Polaków. Najczęstszymi alergenami są mleko i jajko (sprawdź, jak można pokonać alergię na mleko: https://portal.abczdrowie.pl/nowa-metoda-odczulania-przy-alergii-na-mleko).


Od 12 do 16 proc. Polaków choruje na astmę, jak jednak informuje PTA, większość chorych nie wie, że objawy, które u nich występują, związane są z ta chorobą. To alarmujące dane, bo nieleczona astma może prowadzić do prze­wle­kłej ob­tu­ra­cyj­nej cho­ro­by płuc, która znajduje się na czwartym miejscu listy przyczyn zgonów w Polsce.

25 proc. Polaków choruje na alergiczny nieżyt nosa. - Ten­den­cja ta po­win­na szcze­gól­nie nie­po­ko­ić, po­nie­waż cho­ro­ba ta zwięk­sza 4-8-krot­nie ry­zy­ko wy­stą­pie­nia astmy, a nie­le­czo­ny aler­gicz­ny nie­żyt nosa pro­wa­dzi do jej roz­wo­ju i częst­szych za­ostrzeń - ostrzegają naukowcy z Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...