Weekend majowy za nami, ale już za chwilę kolejne wolne dni i sezon urlopowy. Pogoda jest coraz lepsza, więc będzie okazja, aby wreszcie na dłużej spotkać się ze znajomymi „na mieście”. Tylko gdzie? Najlepiej przy jakimś chłodzącym napoju. Na rynku jest coraz więcej gatunków piwa, rośnie również liczba multitapów, w których można się napić zarówno krajowych jak i zagranicznych, często bardzo egzotycznych, wyrobów z browarów rzemieślniczych.
Reklama.
Piwo jest idealnym napojem na spotkania w ciepłe dni. Nie tylko gasi pragnienie, ale również sprzyja wspólnej zabawie i integracji. A do multitapu warto się wybrać, bo liczba podawanych tam gatunków jest oszałamiająca. Na mapie piwnej Żywca można znaleźć blisko 100 z nich, warto się jej przyjrzeć dokładnie, bo pomoże zrozumieć podstawowe różnice.
Przygotowaliśmy również mały słownik, aby było łatwiej zrozumieć czym różnią się poszczególne gatunki i na co zwracać uwagę wybierając piwo dla siebie.
Najważniejsze pytanie: piwo z górnej czy z dolnej fermentacji?
Piwa dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: górnej oraz dolnej fermentacji. Jak tłumaczą doświadczeni browarnicy z Żywca - różnica polega na rodzaju drożdży wykorzystywanych w procesie fermentacji. Te używane do „Lagerów”, czyli piw dolnej fermentacji, po odfermentowaniu brzeczki opadają na dno kadzi. Dolna fermentacja przebiega w temperaturze między 10 a 13 stopni Celsjusza. Natomiast drożdże „górnej fermentacji”, używane do produkcji piwa typu „Ale”, przez cały czas procesu warzenia piwa znajdują się w całej objętości fermentowanej brzeczki. W tym wypadku proces fermentacji zachodzi w wyższych temperaturach, zwykle od 15 do 25 stopni Celsjusza.
Ta różnica w zachowaniu drożdży decyduje zarówno o smaku piwa jak i jego aromacie.
Oto co jeszcze powinniśmy wiedzieć, żeby nie wyjść na piwnych ignorantów: Ale - piwa górnej fermentacji – dzięki zastosowaniu specyficznych drożdży oraz wyższej temperatury fermentacji piwa typu „Ale” mają o wiele bardziej złożony smak i aromat niż „Lagery”. Przykłady piw górnej fermentacji to: India Pale Ale, American Pale Ale, Blond Ale, Stout, piwa pszeniczne- Hefeweizen, Witbier, piwa klasztorne.
Lager – piwo dolnej fermentacji, ten typ najczęściej spotykamy na sklepowych półkach. Do rodziny lagerów należą między innymi takie piwa jak: marcowe, koźlak, porter bałtycki, pilzner.
Bawarskie Prawo Czystości – norma, która powstała 23 kwietnia 1516 roku w Bawarii, określająca iż prawdziwe piwo może być warzone tylko z wykorzystaniem: słodu jęczmiennego, wody i chmielu. To prawo niedługo potem objęło całe Niemcy, podobne zasady wprowadzono także w sąsiednich krajach.
Birofil – na to miano trzeba zasłużyć. Entuzjasta piwa, to nie tylko osoba zbierająca kapsle, etykiety z butelek, ale także znająca dziesiątki gatunków i umiejąca powiedzieć o często subtelnych różnicach w ich smaku.
Bock (Koźlak)– mocne niemieckie piwo jęczmienne piwo dolnej fermentacji. Jeszcze mocniejsze jest Doppelbock (podwójny Bock).
W czasach Galicji, Bock było niejako przetarciem szlaku dla Portera, a właściwie naszej odmiany tego piwa, czyli Portera Bałtyckiego.
Brzeczka- powstaje w wyniku filtracji zacieru. Jest klarowną, gęstą cieczą zawierającą znaczną ilość cukrów prostych, a także niezbędne dla rozwoju drożdży aminokwasy, sole mineralne oraz witaminy. Brzeczka jest gotowana w kotle warzelnym, podczas gotowania brzeczki dodawany jest chmiel.
Dojrzewanie – piwo bezpośrednio po fermentacji nie jest jeszcze gotowe do spożycia. Dojrzewanie to czas po zakończeniu procesu fermentacji, kiedy piwo nabiera pełnego bukietu smakowo-zapachowego. Jak tłumaczą piwowarzy z Żywca - najdłużej musi dojrzewać ciemne piwo, aby w pełni uzyskało swój głęboki smak. Na przykład porter bałtycki leżakuje nawet pół roku, natomiast piwom pszenicznym wystarczą cztery tygodnie.
Goryczka – charakterystyczny posmak piwa nadawany głównie przez znajdujące się w chmielu taniny. Są nawet międzynarodowe normy związane z goryczką – mierzy się ją w IBU, czyli International Bitterness Units. Liczba IBU zależy od ilości izo-alfa-kwasów, które powstały w trakcie procesu wygotowywania chmielu.
IPA – piwo z mocnym chmielowym aromatem i w związku z tym, również bardzo charakterystycznym posmakiem goryczki. To piwo powstało po to, żeby mieszkańcy brytyjskich kolonii mogli orzeźwić się w upalne dni.
Tradycyjne brytyjskie piwa źle znosiły długie podróże statkami i nawet na najszybszych kliprach potrafiły się zepsuć zanim trafiły na stoły w Indiach. Na szczęście brytyjscy piwowarzy wiedzieli, że chmiel ma właściwości konserwujące i dlatego uwarzyli dla swoich rodaków mieszkających za oceanem piwo z odpowiednio większą dawką szyszek chmielowych. To był strzał w dziesiątkę. Takie piwo bez problemu znosiło dalekie podróże.
Pilzner – piwo dolnej fermentacji, charakteryzuje się jasną barwą i jedynym w swoim rodzaju balansem w smaku pomiędzy "słodowością", a chmielową goryczką.
Piwo marcowe – dosyć mocne piwo typu lager warzone na początku wiosny i następnie dojrzewające do końca lata. Zazwyczaj jest podawane dopiero podczas niemieckiego święta piwa Oktoberfest. Dlatego bywa nazywane równie Oktoberfestbier.
Porter – ciemne, mocne piwo z górnej fermentacji, stworzone na początku XVIII wieku przez angielskich browarników. W Polsce, Rosji oraz w krajach nadbałtyckich powstała jego lokalna odmiana tzw. Porter Bałtycki. Jest to ciemne, bardzo mocne i długo dojrzewające piwo z dolnej fermentacji. Najstarszy polski porter jest warzony w Żywcu, jego receptura powstała w 1881 i do dziś nic w niej nie zmieniono, a piwowarzy dokładnie przestrzegają zaleceń twórców przepisu.
Pszeniczne piwo – piwo fermentacji górnej, warzone ze słodu pszenicznego. Zazwyczaj jest niefiltrowane, dlatego ma mętną barwę. Jest zdecydowanie bardziej orzeźwiające od piw z dolnej fermentacji.
Słód – skiełkowane, a następnie wysuszone ziarna. Wytwarzaniem słodu zajmuje się słodownia. Głównie słoduje się ziarna jęczmienia, a także w mniejszych ilościach pszenicy. Wybór słodu ma decydujący wpływ na smak, zapach oraz barwę piwa. Na przykład, aby otrzymać ciemne piwo (np. porter bałtycki lub stout) stosuje się słody palone, prażone, a nawet czekoladowe. Piwowar ma także do dyspozycji słód karmelowy - nadający piwu taką właśnie barwę i smak.
Tank leżakowy – zbiornik, w którym piwo, po skończonym procesie fermentacji, dojrzewa, czyli nabiera pełni smakowej, zapachowej oraz nasyca się powstającym naturalnie dwutlenkiem węgla.
Warka piwa – ilość piwa otrzymana podczas jednego procesu warzenia.
Warzenie piwa – proces tworzenia piwa. Z pozoru są to proste czynności takie jak przygotowanie zacieru, gotowanie brzeczki z chmielem, dodanie drożdży, następnie fermentacja i dojrzewanie. W rzeczywistości jest to skomplikowany proces, którego wynik zależy od wiedzy i doświadczenia piwowara.
Zacier – to ześrutowany, czyli zmielony słód, zmieszany z gorącą wodą. W zacierze następuje rozkład zawartej w słodzie skrobi do cukrów prostych, które następnie drożdże wykorzystują do produkcji alkoholu i dwutlenku węgla w procesie fermentacji.
Żywiecka Szkoła Piwowarska – założony w 1856 roku browar w Żywcu, był oczkiem w głowie arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga, który chciał, aby warzono tam doskonałe piwo. Dlatego do Żywca sprowadzono najlepszych browarników, mistrzów z Cieszyna, Czech oraz Austrii – ludzi, którzy znali swój fach jak nikt inny. Dzięki temu, że nie bali się szukać nowych rozwiązań, w XIX wieku w Żywcu warzono nie tylko jasnego lagera, ale także Portera, Bocka czy piwo marcowe. W ten sposób narodziła się Żywiecka Szkoła Piwowarska. Wiedza twórców browaru była i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie pracowników Żywca.
Więcej artykułów na temat piwa znajdziesz pod tym adresem