Ostatnie odliczanie. W niedzielę startuje 1. PZU Gdańsk Maraton

fot. Kuba Atys/ Agencja Gazeta
To zupełna nowość na biegowej mapie Polski. W niedzielę wystartuje 1.PZU Gdańsk Maraton, który zapowiada się na pierwszą tak dużą imprezę dla biegaczy na całym Pomorzu. O tym, jak była potrzebna świadczy jej popularność: tylko w pierwszym dniu zapisów zgłosiło się ponad tysiąc zawodników. Ostatecznie, organizatorzy zdecydowali się powiększyć pulę miejsc. Ulicami Gdańska pobiegnie w niedzielę blisko 2,5 tys. osób, które mają do pokonania dystans nieco ponad 42 kilometrów.Dokładnie rzecz biorąc, na liście startowej figurują 2403 nazwiska. Wśród nich jest raptem 371 kobiet i aż 2032 mężczyzn. Zawodnicy reprezentują w sumie 10 krajów, w tym między innymi Hiszpanię, Niemcy, Szwajcarię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielką Brytanię, Ukrainę oraz oczywiście – Polskę. Popularność 1. PZU Gdańsk Maratonu nieco zaskoczyła organizatorów. Po dwóch dniach od uruchomienia zapisów lista startowa była już pełna. Ci zdecydowali się więc powiększyć pulę o dodatkowych 500 miejsc (z początkowych 2 tysięcy).


Przez całą sobotę zawodnicy, którzy wpisali się na listę mogą odbierać pakiety startowe w Biurze Maratonu. Czekają ich wyjątkowo atrakcyjne niespodzianki: w każdym z pakietów znalazła się m.in. koszulka techniczna firmy Craft i worek sportowy, kubek i zapas herbaty, drobny upominek kosmetyczny oraz zestaw kuponów zniżkowych od sponsorów. Jest też zaproszenie na Pasta Party, które odbędzie się w sobotni wieczór w hali AmberExpo oraz bardzo przydatny gadżet od PZU: odblaskowa opaska z diodami LED, która zapewnia bezpieczeństwo po zmroku. Jak działa i wygląda przeczytacie tutaj.


Dzień później, w niedzielę punktualnie o godz. 9.00 biegacze wyruszą z ul. Żaglowej, tuż obok stadionu PGE Arena. Do pokonania mają w sumie 42,195 kilometrów. Będą rywalizować na jednej pętli, a organizatorzy podkreślają, że trasa jest płaska i przyjazna. Na pewno jednak nie będzie nudna: zawodnicy miną po drodze najbardziej charakterystyczne i atrakcyjne punkty Gdańska: Starówkę, Długi Targ z Fontanną Neptuna, Pomnik Poległych Stoczniowców, Europejskie Centrum Solidarności oraz Park Nadmorski im. R. Reagana. Na trasie - co pięć kilometrów - do biegu będą ich zagrzewać spikerzy oraz DJ-e z najlepszych trójmiejskich klubów. Zagrają m.in. DJ Define, DJ Filo, DJ Crispy i DJ Fruit.


Meta jest zlokalizowana w pobliżu stadionu PGE Arena. Tam na wytrwałych będzie czekać okazały medal - na którym można będzie również wygrawerować osiągnięty czas. Dekoracja zwycięzców jest przewidziana począwszy od 12.00. Zakończenie imprezy krótko po godzinie 15.00.

Transmisję z 1. PZU Gdańsk Maratonu będzie można śledzić na żywo w internecie. Natomiast w hali B AmberExpo stanie miasteczko - tam będzie można śledzić trasę na wielkim telebimie. Na poszczególnych kilometrach zorganizowano aż 14 stref, w których kibice mogą dopingować zawodników i wspierać swoich bliskich w drodze do mety. Będzie wesoło i głośno. Lokalizacje poszczególnych Stref Kibica – podobnie jak i szczegółowy program niedzielnego maratonu - możecie sprawdzić tutaj.
Organizatorzy niedzielnej imprezy zadbali oczywiście nie tylko o zawodników, ale i wszystkich tych, którym sport i zdrowy tryb życia nie są obce. W miasteczku maratonu w centrum AmberExpo będzie więc okazja odwiedzić strefy zdrowia, strefy dla dzieci i wziąć udział w konkursach z nagrodami.

W sobotę i niedzielę chętni mogą Podzielić się Kilometrem na bieżni albo rowerku stacjonarnym - za każdy pokonany 1 km PZU przekaże 10 zł na rzecz Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. Ci, którzy pokonają najdłuższe dystanse dostaną w podziękowaniu książkę "Projekt: bieganie.

Przez cały weekend, w Strefie Zdrowia czekać będą również: kardiolog, dietetyk, ortopeda oraz dermatolog. Będzie okazja zrobić sobie komplet podstawowych badań: EKG, ważenie i mierzenie, poziom cholesterolu i glukozy oraz sprawdzenie kondycji skóry. Na specjalnym stoisku można będzie również zrobić koszulkę z indywidualnym nadrukiem. A w niedzielę – w Strefie Nordic Walking – czekają warsztaty instruktażowe i 100 kompletów kijków do rozdania.

W Strefie PZU – tytularnego sponsora niedzielnego maratonu – będzie można także zdobyć gadżety dla kibiców i biegaczy oraz autograf Yareda Shegumo, specjalisty od długich i średnich dystansów, który w niedzielę będzie wspierał zawodników na trasie. Najmłodsi kibice będą mieli okazję wyszaleć się na przygotowanych z myślą o nich placach zabaw.

Nie szczędźcie nóg i gardeł i bawcie się dobrze!