Paweł Kukiz chciał być prezydentem, nie wyszło. Teraz mówi, że chciałby pokierować rządem. Dlatego powinniśmy obok dyskusji o JOW-ach zająć się konkretami. Wszak premier każdego dnia musi podejmować dziesiątki decyzji, które mają bezpośredni i natychmiastowy wpływ na działanie państwa i życie obywateli. I odpowiedzi na nie nie można zbywać stwierdzeniem, że walczy się o zmianę całego systemu.
"Premier Paweł Kukiz i inny wicepremier" – tak kierownictwo przyszłego rządu widzi były kandydat na prezydenta. Muzyk był pytany przez Monikę Olejnik, czy zostanie wicepremierem u Jarosława Kaczyńskiego, ale jak widać mierzy znacznie wyżej. Ale premier to już nie tylko osoba, która ma pozycję, by doprowadzić do zmiany ustroju państwa, o czym nieustannie mówi Paweł Kukiz. To przede obowiązek zarządzania tym państwem.
Jako szef rządu Paweł Kukiz nie będzie mógł zajmować się tylko wprowadzaniem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Będzie musiał podjąć wiele technicznych decyzji opartych o podpowiedzi specjalistów. Nie ucieknie od tego, choć dzisiaj mówi, że jego program to "zmiana systemu", bo wiele tych decyzji wymuszą ustawowe terminy. Dlatego jako kandydat na szefa rządu Kukiz powinien usłyszeć (i odpowiedzieć na) te same pytania, które słyszą inni partyjni liderzy.
Polityka zagraniczna
1. Czy Polska powinna utrzymywać stałe przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej? A przy ONZ?
2. Czy jako premier pojechałby pan na Forum Ekonomiczne w Davos? Jakie cele chciałby pan tam osiągnąć?
3. Czy jako premier będzie pan zabiegał o drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej dla Donalda Tuska? Kluczową rolę w negocjacjach odgrywają właśnie rządy.
4. Jak podzieliłby się pan obowiązkami z zakresu polityki zagranicznej z prezydentem Andrzejem Dudą? To potencjalne pole sporu z głową państwa.
Gospodarka
5. Jak powinniśmy zareagować na kolejne kłopoty Grecji, która nie ma środków na spłatę pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego? Polska w 2011 r. przekazała na ten cel prawie 6 mld euro.
6. Czy utrzyma pan działanie Rady Gospodarczej przy Premierze? Jaki będzie jej zakres obowiązków i skład osobowy?
7. Jakie środki Polska powinna zaangażować w Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych? Jesteśmy w gronie 57 państw-założycieli.
8. Czy Polska powinna budować elektrownię jądrową? Przygotowania, którymi zajmuje się państwowa firma PGE EJ 1 właściwie stoją w miejscu.
9. Czy rząd powinien kontynuować program "Mieszkanie dla młodych"? W 2015 r. mamy wydać na niego 715 mln zł.
Personalia
10. Kto powinien pokierować Zakładem Ubezpieczeń Społecznych? Po głośnym konkursie, który pozostał bez rozstrzygnięć, na stanowisku prezesa jest wakat.
11. Kto pokieruje Narodowym Funduszem Zdrowia? Prezesa powołuje premier jednoosobową decyzją, opinia Rady Funduszu nie jest wiążąca.
12. Do końca marca 2016 roku wpłynie do pana sprawozdanie z pracy Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Przyjąłby je pan?
Inne
13. Czy jest pan za zwiększeniem budżetów Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Wywiadu i Służby Kontrwywiadu Wojskowego? Walczyła o to komisja ds. służb specjalnych podczas konstruowania tegorocznego budżetu, ale się nie udało.
14. Czy przy Kancelarii Premiera nadal będzie działał Zespół ds. wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, znany powszechnie "Zespołem Laska"? Zajmuje się on prostowaniem spiskowych teorii i wyjaśnianiem opinii publicznej skomplikowanych kwestii technicznych śledztwa smoleńskiego.
15. Jaki powinien być kierunek działania Centrum Badania Opinii Społecznej? To instytucja podległa rządowi.
To zaledwie kilkanaście z dziesiątek i setek pytań, na które powinien odpowiedzieć kandydat na premiera. Jedne dotyczą spraw, na które wpływ ma jednostkowo szef rządu, o innych decyduje Rada Ministrów, i choć Kukiz zapewne będzie zarzekał się, że nie chce być wodzem, to zdanie premiera liczy się najbardziej. Dlatego przez najbliższe tygodnie i miesiące trzeba się uważnie wsłuchiwać w głos muzyka, bo przy tak zmiennej sytuacji na scenie politycznej nie można wykluczyć niczego. Także premiera Kukiza.