Niemoralne in vitro i Polska wołająca o ludzi sumienia – biskupi na Boże Ciało. Duda na procesji w Krakowie

Kardynał Stanisław Dziwisz po raz kolejny skrytykował przygotowywaną przez rząd ustawę o in vitro a konwencję antyprzemocową określił mianem szkodliwej.
Kardynał Stanisław Dziwisz po raz kolejny skrytykował przygotowywaną przez rząd ustawę o in vitro a konwencję antyprzemocową określił mianem szkodliwej. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Procesje organizowane w ramach obchodów święta Bożego Ciała tradycyjnie stały się okazją dla komentarza duchownych na najbardziej kontrowersyjne tematy ostatnich dni. Biskupi mówili dziś m.in. o in vitro, konwencji antyprzemocowej i związkach partnerskich.


Dwa pierwsze tematy poruszył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas uroczystości organizowanych w Krakowie w których uczestniczył m.in. prezydent–elekt Andrzej Duda z rodziną.

Duchowny wyraził zaniepokojenie przygotowywaną w polskim parlamencie ustawa o in vitro określając ją mianem liberalnej. – Metoda in vitro jest niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia – przekonywał kardynał.


Kard. Dziwisz wspomniał także o konwencji o przeciwdziałaniu przemocy ratyfikowaną już i podpisaną przez polskie władze. Uznał, że w jego przekonaniu doprowadzi ona do zmian niszczących małżeństwo, rodzinę, wychowanie dzieci i tradycję. – Szkoda, że głos biskupów polskich i katolików świeckich nie został wysłuchany w tej sprawie – spuentował. Dodał, że dopuszczenie do powszechnej sprzedaży pigułki EllaOne uważa za nieodpowiedzialne i – przywołując słowa Jana Pawła II – zaznaczył, że Polska jak nigdy woła dziś o ludzi sumienia.

Z kolei metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz podczas stołecznych obchodów Bożego Ciała mówił o związkach partnerskich. Tematem tegorocznych uroczystości była m.in. rodzina i to właśnie przy okazji rozważań o niej duchowny wspomniał o zmianach, jakie zachodzą w Europie w kwestii związków partnerskich. Kardy. Nycz wyraził zaniepokojenie rosnącą liczbą rozpadających się małżeństw.

– Patrzymy na rodziny z niepokojem także wtedy, kiedy się próbuje podważyć w Europie, w Polsce też czasem, tożsamość małżeństwa i rodziny. Ostatnie referendum w Irlandii w sprawie związków partnerskich tej samej płci, a zwłaszcza jego wynik w tak bardzo katolickim kraju, jeszcze 30 lat temu, są poważnym ostrzeżeniem dla całej Europy. A bracia i siostry bądźmy pokorni i powiedzmy, że są także ostrzeżeniem dla naszej ojczyzny – skonstatował metropolita warszawski.


Tymczasem dla samej Irlandii pozytywny wynik referendum stał się nie tylko powodem do radości, ale i dumy. Po ogłoszeniu jego rezultatów gratulacje z całego świata spływały do Dublina. – Słów pochwały nie szczędził nawet sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. Wzór dla świata, lekcja dla innych, historyczny moment – zewsząd dobiegają podobne opinie – pisała w naTemat Katarzyna Zuchowicz. – W odległej Australii liberalni demokraci już zaczęli nawoływać do zwołania podobnego referendum w ich kraju. ”Skoro katolicka Irlandia dała lekcję cywilizacji, to dlaczego nie my?” – słychać we Włoszech.

Źródło: TVN 24