Nowe fotoradary na światłach. Zrobią zdjęcie, nagrają film i... będą nieoznakowane

– Nowe fotoradary nie będą w żaden sposób oznakowane – zapowiadają mundurowi.
– Nowe fotoradary nie będą w żaden sposób oznakowane – zapowiadają mundurowi. Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
W ciągu kilku najbliższych tygodni ma zakończyć się faza testowania nowych fotoradarów, które następnie ustawione zostaną na wybranych skrzyżowaniach. Wśród urządzeń rejestrujących m.in. przejazd na czerwonym świetle, znajdą się kamery pomiarowe i poglądowe, ale o ich obecności nie będą informowały kierowców żadne znaki. Eksperci komentują „mandaty posypią się lawinowo”.

– Pierwsze z wymienionych urządzeń, kamery pomiarowe, będą mogły rejestrować markę, model, kolor i tablice rejestracyjne samochodu. Drugie, poglądowe, będą jednocześnie nagrywały film i robiły zdjęcie – informują mundurowi w rozmowie z serwisem moto.onet.pl.

Wszystkie fotoradary ustawione zostaną na wytypowanych we współpracy z ekspertami skrzyżowaniach, które policja uznaje za najbardziej niebezpieczne.  Takie plany dotyczą m.in. Mazowsza, Śląska, Dolnego Śląska i Lubelszczyzny.

Miejsca, w których znajdować się będą fotoradary, nie będą jednak oznakowane. – Znaki nie są tu potrzebne. Ten system jest dla kierowców rozpoznawalny, bo mamy tu do czynienia z szeregiem umieszczonych wzdłuż drogi kamer i to już samo w sobie daje kierującemu informację o monitorowaniu tego konkretnego odcinka – informuje aspirant sztabowy Jan Misiak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu.

System ma ruszyć w ciągu kilku najbliższych tygodni.

To nie jedyne zmiany, jakie czekają kierowców w najbliższym czasie. Jak pisaliśmy w naTemat kilka dni temu, chronieni dotąd immunitetem posłowie mają wkrótce zacząć odpowiadać i płacić za popełnione wykroczenia drogowe. Samorządy stracą zaś możliwość korzystania z mobilnych fotoradarów.


Zmiany czekają też użytkowników autostrady A1. Wzorem ubiegłorocznych rozwiązań bramki na autostradzie – znajdujące się między Gdańskiem a Toruniem – będą otwierane, jeśli natężenie ruchu osiągnie zbyt wysoki poziom. Takie rozwiązanie ma podnieść bezpieczeństwo na wiodącej nad morze autostradzie, która jest szczególnie intensywnie użytkowana w okresie wakacyjnym.

Źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b] "Jak sąd kapturowy". [/b] Poseł i prawnik PO zdradzają, jak zapadła decyzja w sprawie kłamstwa premiera
WYWIAD

"Jak sąd kapturowy". Poseł i prawnik PO zdradzają, jak zapadła decyzja w sprawie kłamstwa premiera

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.

[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"