Odliczanie przed 37. PZU Maratonem Warszawskim. Trasa i nowości tegorocznej edycji

Poprzednia edycja PZU Maratonu Warszawskiego. Zawodnicy na Moście Poniatowskiego
Poprzednia edycja PZU Maratonu Warszawskiego. Zawodnicy na Moście Poniatowskiego fot. Kuba Atys/Agencja Gazeta
Są tacy, którzy czekają na to wydarzenie przez cały rok. Za dwa miesiące stołecznymi ulicami pobiegnie 37. PZU Maraton Warszawski. Organizatorzy zdradzili już trasę biegu i program tegorocznej edycji. Poza nowościami – jak sztafeta na dystansie maratońskim – są też evergreeny, które cieszyły się popularnością w poprzednich latach. Innymi słowy: dla każdego coś miłego.Największy w Polsce bieg maratoński startuje w ostatnią niedzielę września. Jednak imprezy towarzyszące zaczną się wcześniej. W piątek, 25.09 rozpoczną się targi Expo Sport&Fitness, podczas których można zapoznać się z najnowszą ofertą sprzętu sportowego, ciekawostkami z rynku i gadżetami dla aktywnych. Wystawcy ulokują się w Galerii Stadionu Narodowego od strony ul. Zielenieckiej. Tu będzie mieściło się również Biuro Zawodów - które otwiera się tego samego dnia - gdzie będzie można odbierać pakiety startowe maratonu i biegów towarzyszących.


Dzień później, w sobotę 26.09 organizatorzy zaplanowali sporo atrakcji dla młodszych fanów. Zachęcanie ich do aktywności fizycznej i edukacja młodych sportowców to jedne z głównych zadań Fundacji „Maraton Warszawski”. Stąd w programie m.in. biegi dziecięce Młodzi Bohaterowie Narodowego, które cieszyły się dużą frekwencją w zeszłym roku. Dlatego też organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę i zaprosić do wspólnej zabawy nawet najmłodszych. Dodano m.in. kategorię dla juniorów, a w ramach dziecięcej soboty odbędzie się także wielobój. Oraz oczywiście całe mnóstwo dodatkowych atrakcji. Zapisy na biegi ruszają 10.07 i nie można ich przegapić, bo najprawdopodobniej - z nadmiaru chętnych - lista szybko się zapełni.

Również w sobotę, przez cały dzień odbywać się będą seminaria miesięcznika Bieganie, podzielone na kilkanaście modułów tematycznych. Te zaczynają się o godzinie 12.00 i potrwają do późnego popołudnia, a w programie każdy znajdzie coś interesującego. Będzie m.in. o fizjologii żywienia, psychologii sportu, medycynie sportowej i zagadnieniach treningowych. Wykłady poprowadzi kilkunastu ekspertów, a - ze względu na duże zainteresowanie – ich formuła w tym roku została rozszerzona. Odbędą się również warsztaty biegowe, a szczegółowy program zostanie podany nieco później. Jak co roku, ta część jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich chętnych.

Miłośnicy biegania, którzy nie czują się jeszcze gotowi na królewski dystans, mogą pobiec w sobotę w III Biegu Wegańskim na 5 kilometrów. Jego organizatorem jest Run Vegan! Ale zaproszeni są wszyscy, nie tylko weganie i wegetarianie. Przy okazji tutaj również odbędą się wykłady i warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania i stylu życia. Wstęp wolny dla wszystkich chętnych. Impreza partnerska odbędzie się w przeddzień maratonu, czyli 26.09, a zapisy już ruszyły TUTAJ.
Niedziela to danie główne, czyli 37. PZU Maraton Warszawski. Biegacze wyruszą po rozgrzewce, punktualnie o godz. 9.00 z mety na Moście Poniatowskiego. Tegoroczna trasa łączy dwa brzegi Wisły - wiedzie przez sześć dzielnic i dwa mosty. Zawodnicy pobiegną m.in. przez Saską Kempę i Łazienki Królewskie, ulicą Marszałkowską i miną sześć stołecznych parków:
Równolegle wystartuje sztafeta maratońska, czyli absolutna nowość tegorocznej edycji. Trzyosobowa sztafeta pokona dystans 42.1 km równolegle z maratończykami i jest doskonałą propozycją dla tych, którzy dopiero oswajają się z myślą o przebiegnięciu królewskiego dystansu. Organizatorzy zapraszają również grupy przyjaciół, rodziny i teamy firmowe (to dobry pomysł na integrację). Sztafeta maratońska to formuła sprawdzona podczas największych imprez biegowych na świecie. 27.09 odbędzie się w Polsce po raz pierwszy.


Organizatorzy spodziewają się również sporej frekwencji w miasteczku maratońskim, które ulokuje się na błoniach Stadionu Narodowego. Tu można przyjść i kibicować swoim znajomym, kolegom, partnerom, etc. Na miejscu atrakcji z pewnością nie zabraknie. Szczegółowy program tegorocznej edycji 37. PZU Maratonu Warszawskiego oraz imprez towarzyszących można znaleźć na stronie: pzumaratonwarszawski.com/przedstawiamy-program-37-pzu-maratonu-warszawskiego