Premier Donald Tusk
Premier Donald Tusk Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Premier Donald Tusk, podczas konferencji prasowej w nowo wybudowanym terminalu lotniska w Poznaniu, zapewnił, że wszystko w Polsce jest już gotowe, aby przyjąć kibiców na Euro 2012. Przyznał, że nie wszystko poszło zgodnie z planem, ale nie zmienia to faktu, że powinniśmy być dumni z postępu, jaki Polska w ostatnim czasie wykonała.

REKLAMA
- Wszystko co jest związane z Euro 2012 jest gotowe i w najbliższych dniach będzie oddawane do użytku - zapewnił premier. Jednocześnie podkreślił, że jest zadowolony z wybudowania nowych terminali w naszym kraju:
- Do kluczowych przedsięwzięć zaliczyliśmy terminale, z tego względu, że zakładaliśmy, że większość kibiców będzie właśnie tak poruszać się po Polsce. Zapóźnienia w Polsce w tym wypadku były porównywalne do dróg - mówił na dzisiejszym spotkaniu z mediami Donald Tusk.
Dodał również, że Poznań pod tym względem spisał się na medal: - Cieszę się, że mogę obejrzeć jeden z takich terminali. Nie mam wątpliwości, że przed Euro 2012 ruch lotniczy będzie się tutaj odbywał.
Premier nawiązał także do swojego dzisiejszego lotu nad autostradą A2:
- Obserwowaliśmy budowę A2. Widać wyraźnie, że w ostatnich dniach i tygodniach prace na najbardziej zagrożonych odcinkach są zaawansowane. Wszystko teraz będzie zależało od szczęścia.
Donald Tusk przyznał, że nie wszystko poszło zgodnie z planem, ale nie zmienia to faktu, że powinniśmy być dumni z postępu, jaki wykonała Polska w ostatnim czasie: - Po Euro 2012 prace będą się toczyły. Nie wszystkie inwestycje byliśmy w stanie zrobić. Wszyscy mamy duże aspiracje - nie jesteśmy w tym odosobnieni. Wysiłek jaki Polska wykonała był nieporównywalny z tymi, które można było zobaczyć cztery czy osiem lat temu. Efekt jest taki, ze Polacy mogą być dumni z tego, co udało się zrobić.
Do dyskusji przyłączył się także minister transportu, Sławomir Nowak, który także zapewnił o gotowości naszego państwa przed Mistrzostwami Europy: - Cały plan strategiczny przez UEFA został w 100 proc. zrealizowany. Jestem pełen podziwu. To nie jest koniec inwestycji. Jesteśmy w środku biegu w rozwoju naszego kraju.