SLD i Twój Ruch za wspólnym startem w wyborach. Projekt Zjednoczonej Lewicy coraz bardziej realny

Władze Twojego Ruchu i SLD zgodziły się na wspólny start w wyborach.
Władze Twojego Ruchu i SLD zgodziły się na wspólny start w wyborach. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Najpierw władze Twojego Ruchu, a kilka godzin później kierownictwo SLD zaakceptowały koncepcję wspólnego startu w wyborach parlamentarnych. Szczególnie postawa tej drugiej partii była zagadką, bo baronowie SLD niechętnie dzielą się tym, co zostało po czasach świetności. Teraz przed liderami partii wyzwanie: muszą przez prawie 100 dni kampanii się nie pokłócić.


Wszystko wskazuje na to, że lewica wystartuje razem w wyborach parlamentarnych. Zgodę na to wyraziły w sobotę władze dwóch największych komponentów koalicji, czyli SLD i Twojego Ruchu. Najpierw decyzję władz krajowych swojej partii ogłosili Barbara Nowacka i Janusz Palikot, zachęcając jednocześnie kolegów z SLD do odwagi i zgody na wspólny start.
I obradujący w siedzibie partii przy ul. Złotej politycy SLD posłuchali tych nawoływań, bo ponad 50 członków Rady Krajowej zagłosowało "za", przy zaledwie kilku głosach sprzeciwu i kilku wstrzymujących się. Po wybuchu afery taśmowej w 2014 roku to właśnie działacze SLD zablokowali współpracę z partią Palikota.

Teraz przystali nawet na to, że wspólny projekt nie będzie miał w nazwie SLD – najprawdopodobniej lista będzie się nazywała Zjednoczona Lewica. Jak podał serwis Newsowi.pl najpóźniej 13 września ma się odbyć wspólna konwencja wyborcza. Jeszcze w niedzielę o dołączeniu do Zjednoczonej Lewicy mają zdecydować władze Unii Pracy, dawnego wieloletniego koalicjanta SLD.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...