Brexit coraz bliżej? Cameron chce zaszachować Brukselę przyspieszonym referendum

Wielka Brytania w czerwcu 2016 roku może wyjść z UE.
Wielka Brytania w czerwcu 2016 roku może wyjść z UE. Shutterstock.com
Brytyjska prasa podała termin referendum w sprawie ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak podaje "The Independent on Sunday", do rozstrzygnięcia miałoby dojść w czerwcu 2016 roku. Na razie informacje są nieoficjalne, ale, jak twierdzi gazeta, David Cameron, szef brytyjskiego rządu, potwierdzi te doniesienia najprawdopodobniej w październiku podczas zjazdu Partii Konserwatywnej.


Do tej pory mówiono jedynie, że referendum na Wyspach odbędzie się przed końcem 2017 roku. Według "The Independent", stosunkowo rychłe rozwiązanie kwestii tzw. Brexitu, miałoby wywrzeć presję na Brukselę i zmusić UE do zreformowania swoich struktur, o co zabiega gabinet Camerona. Wpływ na szybsze zorganizowanie referendum może mieć też kryzys Grecji.

Czego domaga się Cameron od Unii? Brytyjski rząd nie jest m.in. zwolennikiem pogłębiającej się integracji między europejskimi państwami i unifikacji przepisów. Szczególnie niechętnie Londyn przypatruje się polityce imigracyjnej Brukseli, która zmierza w kierunku narzucania poszczególnym państwom członkowskim większego otwarcia na imigrantów. Cameron od dawna stara się uporać z napływem obcokrajowców do kraju m.in. przez ostre cięcia dodatków socjalnych dla tej grupy.

Premier Wielkiej Brytanii raczej nie natrafi na opór Izby Lordów, która w większości opowiada się nie tylko za rozpisaniem referendum, ale i w sporej części popiera pomysł wyjścia kraju z UE. W kuluarach mówi się z kolei, że sam Cameron jest umiarkowanym zwolennikiem opuszczenia UE. Społeczeństwo brytyjskie, choć nastroje antyunijne są mocno widoczne, na razie opowiada się za pozostaniem w unijnych strukturach (ostatni sondaż pokazuje, że 45 proc. Brytyjczyków nie chce Brexitu).


Źródło: The Independent
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...