Za 15-20 lat w Polsce nie będzie już HCV. Wszystko dzięki nowym terapiom

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz–Winnicki obiecuje, że nowoczesne leczenie chorzy otrzymają jeszcze we wrześniu
Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz–Winnicki obiecuje, że nowoczesne leczenie chorzy otrzymają jeszcze we wrześniu Materiały prasowe
Refundowana przez NFZ terapia bezinterferonowa dla chorych z HCV ma być dostępna pod koniec września - poinformował wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby 2015.


Zdaniem ministra z nowym, skutecznym leczeniem, w ciągu 15-20 lat być może uda się wyeliminować HCV w Polsce. Nie wiadomo na razie ile dokładnie NFZ przeznaczy pieniędzy na to nowoczesne leczenie HCV. Wiadomo natomiast, że jako pierwsi leczeni będą, ci u których choroba jest najbardziej zaawansowana.


W naszym kraju zakażonych HCV wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C jest ok. 230 tys. osób. Niestety tylko 15 proc. z nich jest świadomych zakażenia. Bezpośrednie i pośrednie koszty generowane przez tę chorobę w Polsce to ok. 800 mln zł rocznie.


Od 1 lipca w Polsce, w ramach programu leczenia przewlekłego WZW typu C, refundowana jest terapia beziterferonowa dla chorych z HCV o genotypie 1 i 4. Leczenie jest prawie w 100 procentach skuteczne i to niezależnie od zaawansowania choroby. Ma też, co ważne, tylko niewielkie skutki uboczne, podczas gdy leczenie interferonem powodowało ich bardzo wiele. Było wręcz trudne do zniesienia dla chorych. Nowe leczenie jest też dużo krótsze niż poprzednio stosowana terapia.


Program jest otwarty
Refundowanie terapii tylko w ramach genotypów 1 i 4 wynika z tego, że resort zdrowia jak do tej pory doszedł do porozumienia finansowego tylko z jedną firmą farmaceutyczną, której lek zarejestrowanych jest w leczeniu właśnie tych genotypów HCV.
Igor Radziewicz-Winnicki
wiceminister zdrowia

Program jest otwarty, może zostać poszerzony, jeśli kolejne firmy farmaceutyczne będą prowadzić z nami rozsądne negocjacje cenowe. To od firm zależy, czy wejdą następne leki.

Dodał, że terapia lekiem nierefundowanym, który jest zarejestrowany w leczeniu innych genotypów kosztuje 600 tys. zł dla jednego chorego i refundacja leku w tej cenie jest niemożliwa.

Barbara Pepke prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei" pomagającej chorym ze schorzeniami wątroby zaznaczała, że mimo, iż refundowana terapia bezinterferonowa dla chorych z genotypem 1 i 4 HCV jest przełomem w leczeniu WZW typu C to należy pamiętać, że pacjenci zakażeni genotypem 2 i 3 wirusa oraz nieskutecznie przeleczeni inhibitorami proteazy nadal pozostają w bardzo trudnej sytuacji.

– O ich życie obawiam się najbardziej. Pacjenci próbują zebrać środki na zakup terapii, jednak ich ceny przekraczają możliwości finansowe przeciętnej, polskiej rodziny.

Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego podkreślał z kolei, że im lepiej wynegocjowana jest cena leków, tym leczenie jest tańsze, a co za tym idzie większa liczba chorych może być leczona.

– W Polsce leczenie jest jednym z najtańszych w Europie - podkreślił.

Trzeba odnaleźć zakażonych
Nasz kraj nie należy do tych, w których zakażeń HCV jest najwięcej. Wielu zakażonych mają takie kraje jak Rosja, Mongolia czy Egipt.

Jak podawał prof. Flisiak najwięcej bo 80 proc. chorych w naszym kraju jest zakażonych wirusem o genotypie 1. Choruje dużo młodych ludzi - pomiędzy 35. a 39. rokiem życia. Wzrasta wykrywalność zakażenia ale nadal jesteśmy pod tym względem daleko za takimi krajami jak Szwecja czy Niemcy. W Polsce wykrywamy 15 proc. zakażeń, podczas gdy w Niemczech wykrywa się 57 proc., w Szwecji 81 proc.a we Francji 68 proc.

Zdaniem specjalistów, oprócz skutecznego leczenia zakażeń HCV, które już jest w Polsce refundowane, potrzebujemy lepszej wykrywalności zakażeń, żeby zupełnie wyeliminować chorobę.

– Osoby zakażone nie mogą pozostawać anonimowe. Dotarcie do nich jest naszym moralnym obowiązkiem, gdyż większość z nich została zakażona w jednostkach ochrony zdrowia – podkreślał prof. Waldemar Halota, prezes Polskie Grupy Ekspertów HCV.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Selma Blair walczy z nieuleczalną chorobą. Oto 5 rzeczy, jakich aktorka nauczyła nas o cierpieniu
WYWIAD 0 0"PE z pewnością nie będzie zamykał oczu". Burzliwa debata o zakazie edukacji seksualnej w Polsce

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Netflix grozi palcem – ta zapowiedź może oznaczać zmianę zasad na jakich korzystasz z serwisu
DADHERO.PL 0 0"Nie jestem Tonym Hawkiem..." Adam Malita, pionier deskorolki w Polsce, o sporcie i ojcostwie
0 0"World of Fire" z Wichłacz i Kotem. Serial BBC pokazuje wojenny koszmar nie tylko Polaków
WYWIAD 0 0Mierzy 122 cm i znacie ją z "Mam talent". Opowiada, dlaczego w "Na Wspólnej" nie ma niskorosłych

O TYM SIĘ MÓWI

0 0"Nie czuję się urażona". Ma 23 lata, działa w partii Korwina. Opowiada, jak traktowane są kobiety
0 0PiS testuje naszą demokrację, a Lewica... Biedroń i spółka żyją wyborem Mistera Sejmu
0 0Meghan i Harry szczerzy do bólu. Wywiad poruszył Anglię, ale nie wszystkim się spodobał
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Więzienie za edukację seksualną to nie wszystko. 5 rzeczy, które PiS może chcieć przykryć
0 0"Justin ma specjalne miejsce w naszych sercach". Wymowny komentarz Tuska do wydarzeń w Kanadzie