Chcesz na stałe zapisać się w historii ludzkości? Rozszyfruj ten napis

Miecz z tajemniczą inskrypcją znaleziono w 1825 r. Od tamtego czasu nikomu nie udało się rozwikłać jego zagadki.
Miecz z tajemniczą inskrypcją znaleziono w 1825 r. Od tamtego czasu nikomu nie udało się rozwikłać jego zagadki. Fot. British Library / Facebook
Dokładniej mówiąc, chodzi o rozszyfrowanie inskrypcji o treści „+NDXOXCHWDRGHDXORVI+” umieszczonej na mieczu, którego pochodzenie datuje się na XIII wiek. Badacze głowią się nad nią od dawna i niejeden już w tym nierównym pojedynku poległ. Dlatego dziś Biblioteka Brytyjska o pomoc prosi internautów.Obosieczny miecz znaleziono w rzece Witham w hrabstwie Lincolnshire w lipcu 1825 r. Broń waży 1,2 kg, ma blisko metr długości. Eksperci przekonują, że użyta z odpowiednią siłą mogła z łatwością pozbawić głów dwoje ludzi jednocześnie.
Spekuluje się, że kłopotliwy napis może być religijną inwokacją. Nie ma jednak co do tego pewności. Nad rozwikłaniem znaczenia „+NDXOXCHWDRGHDXORVI+” głowiło się już wielu historyków. Nikomu jednak nie udało się w tej materii osiągnąć sukcesu. Dlatego dziś pracownicy biblioteki postanowili zwrócić się o pomoc do internautów i na Facebooku opublikowali post z prośbą o rozwiązanie zagadki.

Here’s a medieval conundrum to keep you busy this weekend – help solve the mystery of this double-edged sword, currently in our #MagnaCarta exhibition and on loan from the British Museum bit.ly/1hnw91n

Posted by The British Library on 7 sierpnia 2015
Miecz jest własnością Muzeum Brytyjskiego. Biblioteka wypożyczyła go od placówki na potrzeby startującej 1 września wystawy „Magna Carta: Law, Liberty, Legacy”.

Źródło: British Library
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"