Rosjanie stanowczo: nie strzelaliśmy w Smoleńsku. A Polacy swoje: przyczyny katastrofy trzeba jeszcze raz zbadać

Będzie kolejne śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej?
Będzie kolejne śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej? Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
– Rosjanie zaprzeczają, jakoby ich funkcjonariusze używali broni palnej w miejscu i w dniu katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. – informuje Naczelna Prokuratura Wojskowa. Wojsko komentuje w ten sposób dokumenty, które uzyskano od strony rosyjskiej w połowie lipca. Mowa przede wszystkim o protokołach z przesłuchań świadków.


Z prośbą o dostarczenie dokumentów do NPW wnioskował reprezentujący część rodzin ofiar katastrofy mecenas Piotr Pszczółkowski. To on również, po zapoznaniu się z ich treścią, miał stwierdzić, że materiały wymagają dalszej weryfikacji.

– Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co słychać na filmie opublikowanym 10 kwietnia 2010 roku w internecie. Każdy ma prawo do własnej oceny. Ja takowej nie będę narzucał, ale wiem, że wiele osób – spośród osób zainteresowanych sprawą katastrofy smoleńskiej – ma wrażenie, że w tym zakresie opinia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i części świadków zdarzenia, jest zbliżona do stanu faktycznego, że rzeczywiście słychać odgłosy przypominające strzały – mówi cytowany przez internetowy serwis Radia Maryja Pszczółkowski.


Prawnik zaznacza przy tym, że skoro strona rosyjska zaprzecza jakoby ktokolwiek spośród pracowników obsługi lotniska czy funkcjonariuszy zabezpieczających miejsce zdarzenia używał w dniu katastrofy broni palnej, należy wyjaśnić jakie odgłosy zarejestrowano na filmie.


O potrzebie zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej na nowo mówił z kolei niedawno prof. Marek Żylicz, członek rządowej komisji badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej. – Uważam za konieczne wznowienie prac Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, z dodatkowym uwiarygodnieniem wyników badań dzięki pomocy ekspertów z krajów unijnych – przekonywał naukowiec na łamach serwisu gazetaprawna.pl.


Profesor informuje, że kolejna komisja w trakcie swoich prac miałaby m.in. zbadać dorobek pracy ekspertów zespołu Antoniego Macierewicza.

Chciałbym, by dowody znalazły się w Polsce, żeby przeprowadzone zostały ekspertyzy. W sprawie Smoleńska mniej mówić, a więcej robić – mówił z kolei w majowym wywiadzie dla Polsat News Andrzej Duda. W tej samej rozmowie zadeklarował, że "będzie rozmawiał" w kwestii katastrofy, tak, by organy zajmujące się śledztwem miały np. dostęp do podstawowych dowodów, w tym wraku. – Trzeba ich poszukiwać wszędzie, gdzie to jest możliwe – komentował.

Przypomnijmy, że polscy eksperci nadal czekają m.in. na zwrot wraku prezydenckiego Tupolewa, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się w Smoleńsku.

Źródło: Radio Maryja, "Dziennik Gazeta Prawna"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Nasz prezydent, Wasz premier". Tak opozycja może pokonać Dudę w wyborach prezydenckich
POLECAMY 0 0Możecie ich nie znać, ale zaraz o nich usłyszycie. 10 gwiazd nowego Sejmu, które mogą namieszać
Światowy Dzień Szefa 0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
FELIETON 0 0"W trzy miesiące zarobisz tyle, ile przez całą kadencję". Oto metody, którymi PiS może wyrwać Senat
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Krystyna Janda znów to zrobiła. Jeden obraźliwy wpis skasowała, drugi pozostał

POZNAJ DADHERO.PL

DADHERO.PL 0 0Nie wiesz, co to emocje, jeśli nie byłeś przy porodzie. Spróbuj mnie przekonać, że jest inaczej
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców
0 0Byliśmy w nowym bastionie "dobrej zmiany" i wiemy, skąd prawie 90 proc. poparcia dla PiS
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię
WYWIAD 0 0"Towarzystwo wzajemnej adoracji". W jej okręgu PiS zmiażdżyło PO, mówi o błędach własnej partii
0 0"Będę rozmawiała ze wszystkimi". Lidia Staroń mówi o Senacie