Al-Jazeera nie będzie używała słowa „migrant”. „Ono nie nadaje się do opisywania horroru na Morzu Śródziemnym”

W ostatnich tygodniach liczba uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu jest rekordowa - alarmuje unijna agencja ds granic.
W ostatnich tygodniach liczba uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu jest rekordowa - alarmuje unijna agencja ds granic. Fot. UNHCHR
- Słowo „migrant” dehumanizuje, wprowadza dystans – ocenia Barry Malone, redaktor internetowy stacji Al-Jazeera. Zapowiada jednocześnie, że stacja nie będzie już wykorzystywała tego sformułowania w kontekście wydarzeń, które mają miejsce na Morzu Śródziemnym.


Dziennikarz w tekście opublikowanym na swoim blogu przekonuje, że dużo bardziej adekwatne w tej dramatycznej sytuacji jest słowo „uchodźca”. - My, media, stajemy po stronie swoistej mowy nienawiści, po stronie rządów, które mają powody, by nie nazywać tych ludzi uchodźcami. Dajemy narzędzie tym, którzy chcą, byśmy widzieli w tych ludziach wyłącznie migrantów zarobkowych – pisze dalej Malone. Informuje przy tym, że szefowa anglojęzycznego wydania stacji zdecydowała, że w swoich materiałach będzie mówić nie o migrantach a o uchodźcach.

Po tekście Malone podobne stanowisko rozważa także brytyjski dziennik „The Independent”.

Tylko w lipcu granice Unii Europejskiej nielegalnie przekroczyło ok. 107,5 tys. imigrantów. To trzy razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Lipiec, pod względem liczby uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu, był już trzecim rekordowym miesiącem tego roku. – Przy czym w lipcu liczba takich osób była wyraźnie wyższa niż w czerwcu, kiedy unijne granice nielegalnie przekroczyło 70 tys. z nich – wynika z opublikowanego kilka dni temu komunikatu Frontex, unijnej agencji ds granic, o którym pisaliśmy w naTemat kilka dni temu.

Suma summarum, od początku tego roku swój nowy dom w Europie znalazło już przeszło 340 tys. imigrantów, głównie Syryjczyków i Afgańczyków, ale też mieszkańców Erytrei czy Nigerii.

Źródło: Al-Jazeera
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem