Kalendarz szczepień będzie rozszerzony. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą rozszerzenie kalendarza szczepień
Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą rozszerzenie kalendarza szczepień Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Mimo działań ruchu antyszczepionkowego i niektórych środowisk prawicowych prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która pozwoli na rozszerzenie obowiązkowego kalendarza szczepień m.in. o szczepienie przeciw pneumokokom i HPV, wprowadzenie nowoczesnych szczepionek oraz przekazanie finansowania szczepień do NFZ.


Największe emocje wzbudzało wprowadzenie do obowiązkowego kalendarza szczepień szczepionek przeciwko HPV, wirusowi, który przyczynia się do zachorowania na raka szyjki macicy. Środowiska prawicowe twierdziły, że szczepienie dziewcząt może sprzyjać rozwiązłości.

Jeśli chodzi o szczepienie przeciwko pneumokokom znajduje się ono obecnie na liście szczepień zalecanych, co oznacza, że rodzice płacą za zaszczepienie dziecka. Dla wielu jest to dość duże obciążenie finansowe. Państwo finansuje to szczepienie jedynie dla dzieci chorych i wcześniaków.

Pneumokoki są to bakterie, które mogą powodować m.in. zapalenie płuc, zapalenie zatok, septyczne zapalenie stawów, zapalenie ucha, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę. Są groźne szczególnie dla najmłodszych dzieci, tych do 5. roku życia. Szacuje się, iż każdego roku na świecie, ponad 10 milionów dzieci poniżej 5. roku życia choruje na choroby wywołane przez pneumokoki – milion z nich umiera.


Rozszerzenie kalendarza o kolejne szczepienia nastąpi w 2017 r., wówczas pierwszy raz zakupem szczepionek zajmie się NFZ. Za szczepienia osób nieubezpieczonych zapłaci resort zdrowia.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...