Pomysłów jest coraz więcej, ale UE wciąż niewiele robi. Szczyt ministrów spraw wewnętrznych UE w tej sprawie ma się odbyć dopiero w połowie września, choć, gdy upadała Grecja, podobne spotkanie zorganizowano znacznie szybciej. Gromy z jasnego nieba spadają za to na naszą część Europy. Zwłaszcza na Węgry, które od imigrantów odgrodziły się murem. W świat idzie przekaz, że Węgry, Czechy, Słowacja, ale też Polska, nie chcą u siebie imigrantów, a przede wszystkim nie chcą obowiązkowych kwot. Ale niechęć do przyjmowania cudzoziemców widać dziś w wielu krajach Europy. Świadczą o tym pomysły, jak sobie z tym problemem radzić. Bo pomysłu, jak naprawdę pomóc uchodźcom, wciąż nie ma.
Tu prym wiedzie prezydent Czech Milosz Zeman, który już raz wywołał konsternację w państwach unijnych, mówiąc, że przecież nikt tu imigrantów nie zapraszał. Ostatnio stwierdził, że imigrantów trzeba deportować, a nie umieszczać w ośrodkach dla uchodźców. Najlepiej od razu. Ich przyjęcie może przecież wiązać się z zagrożeniem terrorystycznym i chorobami, które imigranci mogą przynieść do Europy. Zeman przestrzega też, że imigranci będą pobierać zasiłki i nie będą się asymilować, będą żyć w gettach.
2. Zamknąć Schengen, kontrolować granice
Pierwszy głośno o tym powiedział czeski wicepremier i minister finansów Andrej Babisz. Grzmiał niedawno, że granice nie tylko powinny być zamknięte, ale też chronić ich powinno NATO. Kontrola granic to temat, który coraz częściej wypływa w różnych krajach. Ostatnio mówiła o tym równie Marine Le Pen, szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego. — Francja potrzebuje granic narodowych – stwierdziła. W Wielkiej Brytanii 67 proc. ludzi popiera wysłanie wojska na północ Francji, do Calais, gdzie koczuje tysiące imigrantów. Ich zdaniem, tylko wojsko może powstrzymać zalew imigrantów.
3. Stworzyć obozy
Babisz widzi jeden duży. Nie po to jednak, by zapewnić imigrantom godne życie. Po to, by umieścić ich tam i dokonać selekcji. – Rozdzielać ich na tych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy, głównie matki z dziećmi, i na uchodźców ekonomicznych – powiedział. O utworzeniu specjalnych punktów w Grecji i Włoszech rozmawiali właśnie ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. W takich puntach imigranci byliby szybko identyfikowani i rejestrowani. Witold Waszczykowski (PiS) mówił niedawno naTemat: – Obozy dla uchodźców powinny być budowane tam, gdzie oni mieszkają.
4. Zapłacić Afryce, niech ich zabierze
Jak pisze ”Daily Telegraph” podobno UE ma pomysł, by zapłacić państwom afrykańskim miliard euro. Pod warunkiem, że państwa te zgodzą się z powrotem przyjąć imigrantów, którzy nie mają podstaw do tego, by ubiegać się o azyl w Europie. Miliard ma być zachętą. Podobno propozycja ta ma być dyskutowana podczas szczytu UE-Afryka. W listopadzie.
5. Zapłacić Francji
Francja dostanie od Komisji Europejskiej 5 mln euro. To już pewne. Pieniądze mają być przenzaczone na budowę obozu, który pomieści ok. 1,5 tys. imigrantów, a także na transport osób ubiegających się o azyl do różnych ośrodków we Francji. Jak mówił wiceszef KE, Frans Timmermans: – Nie będziemy nigdy odsyłać tych, którzy wymagają ochrony. Chociaż sytuacja jest trudna, to mająca 500 mln mieszkańców Unia powinna sobie z nią poradzić.
6. Przyjmować tylko zdolnych do pracy
Szefowa brytyjskiego MSW zapowiada, że nikt nie zostanie wpuszczony do Wielkiej Brytanii, jeśli nie udowodni, że czeka na niego praca. Co prawda jej słowa są skierowane głównie do imigrantów z Europy, ale coraz bardziej oddaje nastroje w Wielkiej Brytanii. Dziś czterech na 10 imigrantów, którzy przybywają na Wyspy, takiej pracy nie ma. A co dopiero uchodźcy z Afryki...
7. Ograniczyć pomoc
Debata trwa już w wielu krajach i tylko się nasila. W ostatnich dniach najgłośniej w otwartej dotąd Holandii, która postanowiła zaostrzyć antyimigracyjne przepisy. I pozbawić schronienia osób, którym nie przyznano statusu uchodźcy. Takie osoby będą mogły liczyć na pomoc Holandii tylko przez kilka tygodni. Potem albo będą musiały sobie radzić same, albo zostaną deportowane. Od listopada ma być zamkniętych 30 ośrodków, które do tej pory były otwarte dla wszystkich uchodźców. O ograniczeniach mówi się też w Danii, Szwecji, Norwegii. We Francji skrajna prawica apeluje m.in. o wstrzymanie państwowej opieki medycznej dla imigrantów.
8. Śledzić, jak przesyłki pocztowe
To pomysł amerykański, do Europy jeszcze nie dotarł. Ogłosił go kandydat na prezydenta USA Chris Christie. Powiedział, że jeśli wygra wybory, zaprosi do współpracy założyciela firmy FedEx. Skoro firma może śledzić los przesyłek dostarczanych na terenie całego kraju, równie dobrze można ten patent wykorzystać do śledzenia imigrantów...