Tak wyglądała droga polskich uchodźców. Zobacz, jak przyjmowano ich w Iranie

Polscy uchodźcy w Iranie.
Polscy uchodźcy w Iranie. Brytyjska kronika filmowa / kadr z filmu
W dyskusji o uchodźcach warto wiedzieć, że Polacy uchodźców mogą nie tylko przyjmować. Sami nimi byli – i to nie tak dawno. Film dokumentalny Brytyjskiej Kroniki Filmowej pokazuje, jak wyglądała ich droga oraz przywitanie w Iranie, do którego dotarli w latach 40. ubiegłego wieku.Kiedy pojawiła się możliwość opuszczenia nazywanego "nieludzką ziemią" Związku Sowieckiego, gen. Władysław Anders nie zwlekał. Setki tysięcy jego rodaków, wywiezionych w głąb totalitarnego państwa po 17 września 1939 roku - wraz z napaścią Armii Czerwonej na Kresy Wschodnie - widziało w bieżących wydarzeniach szansę na przetrwanie. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski właśnie podpisywał porozumienie z ambasadorem Iwanem Majskim, które faktycznie przywracało polsko-sowieckie stosunki dyplomatyczne – opisywał Waldemar Kowalski z działu Historia naTemat.pl.

Nastał czas amnestii, otworzyły się więzienia i miejsca odosobnienia, gen. Anders zaczął organizować polską armię na Wschodzie. Polacy, mimo braków w uzbrojeniu i wyposażeniu, ochoczo zakładali mundury; razem z nimi do polskiego dowódcy lgnęli cywile. Niebawem zaczęła się długa, pełna wyrzeczeń i udręk epopeja, wiodąca przez wszystkie kontynenty.
Trasa miała wieść przez Krasnowodzk nad Morzem Kaspijskim, gdzie kolej zamienione na statki. Drogą morską podróżowano następnie do Pahlevi w Iranie. Łącznie, w kilku fazach, na irańską ziemię przerzucono 116 tys. Polaków, z czego ok. 40 tys. cywilów. Mniej więcej połowę z nich stanowiły dzieci. Masowy exodus zorganizowali zarówno wojskowi, jak i dyplomaci - pracownik polskich placówek, a także działacze delegatur Ministerstwa Opieki Społecznej i Pracy – więcej o polskich uchodźcach przeczytasz tutaj.

Cały film możesz zobaczyć tutaj

Kadry pochodzą filmu Brytyjskiej Kroniki Filmowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...