Gdzie ten Wykop z dawnych lat? Dziś nie da się przeglądać strony głównej

Co się stało z Wykopem?
Co się stało z Wykopem? Zrzut ekranu z Wykop.pl
Jestem użytkowniczką tego portalu od ponad 8 lat. Pamiętam jeszcze czasy, gdy był przejęty praktycznie jedynie przez programistów i pojawiały się na nim w większości nowinki technologiczne. Wtedy odbywały się tam naprawdę merytoryczne dyskusje. Wtedy...Dzisiaj, spoglądając na stronę główną, jest mi po prostu przykro. Serwis został totalnie upolityczniony i nie jest to tylko moje zdanie, co widać po opublikowanym w weekend znalezisku pt. "Wykop – qui vadis?".

niekarany

Gdzie się podział stary dobry wykop z ciekawymi znaleziskami? Hmmm tak sobie teraz uświadomiłem, że znalezisko to bardzo trafne słowo. Obecnie nie ma znalezisk (ciekawych/niespotykanych nigdzie indziej informacji), obecnie są newsy rodem z onetu. Wchodzę rano na wykop, a tam na 7 wykopów: 2 reklamy (to normalne i zrozumiałe) i 4 wykopy o imigrantach... Tragedia... Chyba usunę konto…

I ma w tym 100 proc. racji. Wystarczy tylko teraz wejść na stronę główną, a tam: "Media: bogate kraje Zatoki Perskiej nie udzieliły schronienia Syryjczykom","Propaganda na maxa w TVP i TVN. O "imigrantach","Wprost ze zdjęciem martwego dziecka na okładce", "Niemcy mają przyjąć ponad 30 tysięcy uchodźców, Polska – 8 tysięcy", "Wyznania seksualnej niewolnicy z Państwa Islamskiego".


Mam wrażenie, że wszystko na gorsze zmieniło się w czasie kampanii prezydenckiej. Wykop zawsze był upolityczniony i wyznawał Janusza Korwina-Mikkego, ale czasem użytkownicy robili to tylko dla zasady, by było zabawnie. Obecnie strach wyrazić na nim jakąkolwiek opinie, bo zaraz zostanie się wdeptanym w ziemię.


Czarę goryczy przelała chyba afera z połowy sierpnia, kiedy to odkryto grupę ludzi, która manipulowała znaleziskami. Konserwatywna część serwisu, znana spod tagu #4konserwy, zrzeszyła się na Slacku i tam ustalała, które treści należy szybko wykopywać, a które zakopywać, tak by nie dostały się na stronę główną.
Do grupy należało blisko 100 użytkowników, więc mogli manipulować głosami bez problemu, by na stronie pojawiały się jedynie prawicowe treści. Administracja serwisu postanowiła zbanować te osoby, jednak nie permanentnie, a na różne okresy czasu - co zdecydowanie nie przypadło do gustu innym.


Oczywiście na Wykopie wciąż zdarzają się perełki, jak wartościowe AMA, informacje o wielbionym przez Wykopowiczów grafenie czy Tesli, ale w porównaniu z tym, co było kiedyś, to naprawdę znikome znaleziska.

Drodzy użytkownicy, to Wy jesteście wartością tego portalu. Nie róbcie z Wykopu kolejnego informacyjnego serwisu, tylko skupcie się na tym, co jest na nich najciekawsze i unikalne. To, że jesteście zgraną ekipą, udowodniliście nie raz, chociażby wtedy, gdy pomogliście zebrać pieniądze na protezę dla MiszczaJody. Bywacie również genialnymi detektywami i CSI Wykop może nawet odnaleźć skradzioną ciężarówkę. Organizujecie świetne Wykop party, a także Wykopocztę.

Obecnie serwis, który był jednym z najprzyjemniejszych miejsc w polskiej sieci, został kompletnie zniszczony.

Na chwilę obecną nie pozostaje chyba nic innego, jak to co w znalezisku “Wykop - quo vadis?” napisał użytkownik supermax2, czyli wrzucenie na czarną listę takich kontrowersyjnych tagów. A tych jest coraz więcej.

Napisz do autorki: patrycja.marszalek@natemat.pl


Władcy sieci od teraz także na Facebooku! Polub nas!

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu