„Uchodźcy mile widziani” – manifestacja na rzecz przyjęcia uchodźców 12 września w Warszawie

"Uchodźcy mile widziani” – manifestacja na rzecz przyjęcia uchodźców 12 września w Warszawie
"Uchodźcy mile widziani” – manifestacja na rzecz przyjęcia uchodźców 12 września w Warszawie Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Coraz więcej uchodźców z Afryki przybywa do Europy. Obecnie ich liczba przekracza już 100 tys. osób, a prawdopodobnie to jeszcze nie koniec. W opinii publicznej rozgorzała więc dyskusja o tym, jak dużo i czy w ogóle, Polska powinna przyjąć przybyszów z południa. Powstają także liczne oddolne inicjatywy, które wspierają ideę pomocy migrującej ludności.


Niedawno pisaliśmy o Facebookowym wydarzeniu, dotyczącym referendum ws. przyjęcia uchodźców. Obecnie zgromadziło ono już prawie 70 tys. użytkowników skorych do podpisania się pod wnioskiem. I o ile organizatorzy akcji dotyczącej referendum są raczej przeciwni przyjęciu uchodźców, o tyle organizatorzy poniższej inicjatywy, wręcz serdecznie zapraszają do Polski jak największą liczbę migrujących osób.

„Jest nam wstyd za wypowiedzi wielu polskich polityków, dziennikarzy i liczne głosy w mediach społecznościowych protestujące przeciw solidarnemu rozwiązywaniu problemu uchodźców w gronie europejskich państw. Uważamy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami, bez względu na ich rasę, narodowość czy wyznanie” – piszą w notce na stronie wydarzenia na Facebooku organizatorzy.
Powołują się także na historię Polaków, którzy wielokrotnie w dziejach, również korzystali z gościnności i pomocy innych krajów oraz piszą o swoim sprzeciwie wobec rasizmowi, ksenofobii, powielaniu krzywdzących stereotypów na temat innych kultur i wyznań oraz o obojętności wobec uciekających przed śmiercią uchodźców.

„Zdajemy sobie sprawę z konieczności wdrożenia długofalowych i mądrych programów pomocy i integracji, ale nie zgadzamy się aby jakiekolwiek trudności czy niewygody były wymówką dla obojętności wobec ludzi uciekających przed śmiercią i ratujących swoje rodziny.”


By wsparcie było nie tylko słowne, ale także bardzo realnie zauważone, „Chlebem i solą” (organizator wydarzenia), organizuje 12 września w Warszawie manifestację na rzecz przyjęcia uchodźców:

Zapraszamy Was wszystkich wraz przyjaciółmi i rodzinami. Pokażmy, że jesteśmy społeczeństwem dla którego moralność, gościnność i odwaga nie są pustymi hasłami. Pokażmy uchodźcom ale też swoim dzieciom, naszym władzom i światu. Manifestacja będzie również okazją do podpisania listu otwartego do władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak na razie swój udział w wydarzeniu zadeklarowało nieco ponad 9 tys. osób, a kolejnych 30 tys. zostało na nie zaproszonych. Znając rzeczywistość, taka grupa raczej się tam nie pojawi, ale część przyjdzie na pewno.

Warszawska manifestacja nie jest jedyną jaką organizuje „Chlebem i solą”. Tego samego dnia co w stolicy, manifestacja odbywa się będzie także w Poznaniu, a dzień później w Płocku.
Czy jesteś za przyjęciem możliwie największej liczby uchodźców w Polsce?
Tak, zdecydowanie powinniśmy im pomóc
Nie, uchodźcy to realne zagrożenie dla Polski
Poll Maker

Napisz do autora: jakub.rusak@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi