Bałtyk w obiektywie NASA. Jest piękny! Ale i niebezpieczny - pływa w nim dużo toksycznych bakterii

Zdjęcia Bałtyku zrobione przez NASA robią wrażenie.
Zdjęcia Bałtyku zrobione przez NASA robią wrażenie. Fot. NASA Earth Obervatory
NASA zrobiło przepiękne zdjęcia morza Bałtyckiego. Piękny widok na Bałtyk to jednak nie wszystko. Badacze z amerykańskiej agencji rządowej zaalarmowali, że zapierające dech w piersiach kadry i niesamowite kolory na fotografiach mogą być zasługą toksycznych bakterii - sinic, które co roku są zmorą wczasowiczów. To przecież właśnie przez sinice obowiązuje zakaz kąpieli w morzu.


Mimo wszystko, zdjęcia NASA robią wrażenie. Jak zauważyli dziennikarze Business Insider, fotografie wyglądają jakby wyszły spod pędzla znanego impresjonisty i nie powstydziłby się ich sam Van Gogh.
Na zdjęciach widać jednak nie tylko groźne bakterie - badaczom NASA udało się uchwycić bogate morskie życie. Obok sinic w morzu widać fitoplankton - to za sprawą tych mikroskopijnych żyjątek fotografie nabierają dynamiki.
Wprawne "oko" sprzętu NASA uchwyciło też płynące po morzu statki. Wokół nich, podobnie jak na całej rozciągłości badanego obszaru rozciąga się sinica. Sinice absorbują światło - zupełnie jak rośliny i najwyraźniej są "fotogeniczne", co udowodnili naukowcy, ale w przypadku, kiedy w morzu robi się ich za dużo - a wszystko wskazuje na to, że właśnie tak jest w wypadku Bałtyku, mogą wyrządzić więcej szkód niż korzyści i okazać się zabójcze dla niektórych wodnych zwierząt.


Źródło: Business Insider
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

  • ZOBACZ TAKŻE:
  • NASA
Trwa ładowanie komentarzy...