Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zachorowaniom na grypę jest coroczne szczepienie się. Od 3 lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym poziomie ok. 3,7 proc. Polaków. Największą przeszkodą w poprawie wyszczepialności jest kłopot z niskim poziomem wiedzy o profilaktyce grypy i korzyściach ze szczepień – uważa Główny Inspektorat Sanitarny. 1 października obchodzimy II Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy.
– Jestem głęboko przekonany, że działania na rzecz profilaktyki grypy przyczynią się do podniesienia poziomu wiedzy różnych grup społecznych na temat szczepień ochronnych oraz ich wpływu na poprawę zdrowia naszego społeczeństwa – twierdzi Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny
W sezonie epidemicznym grypy 2014/2015 zarejestrowano ponad 3,5 miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w tym ok. 12 tys. osób z powodu grypy przebywało w szpitalu.
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zachorowaniem jest szczepienie przeciw grypie. Szczepionka zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania, a jeśli do niego dojdzie – łagodzi przebieg choroby. Wirusy grypy mutują, dlatego aby jak najlepiej ochronić się przed zachorowaniem, należy się szczepić co roku.
Co oprócz szczepień
Żeby uniknąć zachorowania warto też pamiętać o regularnym myciu rąk wodą z mydłem, zasłanianiu ust i nosa chusteczką jednorazową podczas kichania i kaszlu, następnie wyrzuceniu zużytych chusteczek do kosza na śmieci. Według specjalistów, kichać należy w zgięcie łokcia, zasłaniając nos i usta, a podczas choroby koniecznie przebywać w domu i oczywiście unikać przebywania z osobami chorymi.
Trzeba pamiętać, że grypy nie leczy się antybiotykami. Nie pomogą nam też leki dostępne bez recepty w aptece. Skuteczne są leki antywirusowe, które może przepisać lekarz. Powinny być podane w ciągu 48 godzin od pojawienia się pierwszych objawów i po zdiagnozowaniu grypy (na podstawie wymazu).
Najbardziej niebezpieczne są powikłania pogrypowe. Najczęściej występujące to: zapalenie płuc i oskrzeli, zakażenie meningokokowe, zaostrzenie astmy, zapalenie ucha środkowego, choroby serca toksycznego, zapalenie mięśni, choroby nerek, powikłania neurologiczne, wstrząs, a nawet zgon.
Przeziębienie czy grypa?
Grypa bywa mylona z przeziębieniem, które nie jest zwykle tak groźne jak ta choroba wirusowa.
Najczęstsze objawy grypy to:
nagłe zachorowanie, temperatura, która wynosi ponad 38°C, kaszel, ból mięśni i/lub głowy, złe samopoczucie, dreszcze, bóle w klatce piersiowej, u dzieci bardzo często występują objawy żołądkowo-jelitowe (głównie nudności i wymioty)
Najczęstsze objawy przeziębienia to:
ból gardła i oczu, kichanie, zmniejszenie drożności nosa, czasami wyciek z nosa, utrata apetytu, rzadziej - gorączka lub stan podgorączkowy.
Dla chorych i ciężarnych
O szczepieniach przeciwko grypie powinni pamiętać szczególnie ci, którzy cierpią na choroby przewlekła np. cukrzycę, choroby serca, ponieważ dla nich wirus grypy bywa śmiertelnie niebezpieczny.
Główny Inspektorat Sanitarny zachęca do szczepień również kobiety w ciąży. Grypa może być zagrożeniem zarówno dla ciężarnej, jak i dla jej nienarodzonego dziecka - może powodować poważne choroby. Szczepienie jest bezpieczne podczas całej ciąży.Po zaszczepieniu kobieta przekazuje odporność dziecku. Dzięki temu jest ono chronione przez pierwsze pół roku życia.
Kierownik Zakładu Badań Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny
Szczepionka przeciwko grypie od dziesiątków lat jest skutecznym sposobem zapobiegania grypie. Proszę Państwa - dajmy sobie szansę i zaszczepmy w sobie chęć szczepienia. Nasze zdrowie i życie są tego warte.