"Przerzucenie sił między sojusznikami wymaga zgód i zajmuje dwa tygodnie". Amerykański generał krytykuje biurokrację UE

Gen. Ben Hodges ostrzega, że Europa jest mniej bezpieczna przez brak pełnego zjednoczenia w kwestiach militarnych.
Gen. Ben Hodges ostrzega, że Europa jest mniej bezpieczna przez brak pełnego zjednoczenia w kwestiach militarnych. Fot. YouTube.com/Ukraine Crisis Media Center
– Byłem naiwny, bo myślałem rok temu, że skoro kraje NATO należą do UE, to będzie łatwo przesuwać siły i sprzęt na ćwiczenia z kraju do kraju. Ale jest wręcz przeciwnie. Nawet między sojusznikami i krajami będącymi członkami strefy Schengen otrzymanie zgody dyplomatycznej zajmuje dwa tygodnie – ubolewa dowódca wojsk lądowych USA stacjonujących w Europie gen. Ben Hodges. I ostrzega, że w ten sposób Europa osłabia się w starciu z Rosją.


Swoje obawy amerykański dowódca wyraził podczas czwartkowej debaty zorganizowanej przez Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie. Gen. Ben Hodges zwracał uwagę, iż brak pełnego zjednoczenia państw członkowskich Unii Europejskiej w kwestii obronności może spowodować, że na przykład kraje bałtyckie nie doczekają się szybkiego wsparcia sojuszników tylko z powodu braku odpowiednich zgód dyplomatycznych.

Amerykański dowódca nie pozostawił również wątpliwości co do oceny obecnych intencji władz na Kremlu. – Nie mam wątpliwości, że celem numer jeden Rosji jest podzielenie naszego wspaniałego Sojuszu, a także podzielenie Unii Europejskiej – alarmował gen. Ben Hodges.

Przypomnijmy, że obecny dowódca US Army w Europie to jedna z najbardziej wpływowych osób, które wywierają na społeczności międzynarodowej działania mające na celu ochronę pokoju w Europie Środkowej i Wschodniej. Pół roku temu to właśnie gen. Hodges informował m.in. o skali zaangażowania militarnego Rosji na Ukrainie.


Źródło: TVN24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. [/b] Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz
ALEKSANDRA GERSZ

Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz

[b]Hans Solo kontratakuje! [/b] Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu
WYWIAD

Hans Solo kontratakuje! Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu

Marcin PonikowskiMarcin Ponikowski

Jim Jarmusch jeszcze nigdy nie był tak krytyczny wobec popkultury, swojej ojczyzny, kondycji planety, człowieka i jego ikon, a przede wszystkim względem swoich popularnych kolegów z branży. Wszyscy ci, którzy odsądzają go za film o zombie od czci i wiary w filmowy kunszt, powinni oglądnąć obraz jeszcze raz. Z potrójnym przymrużeniem oka.

MARSZ RÓWNOŚCI W BIAŁYMSTOKU

REAKCJE NA PRZEMOC I AGRESJĘ