Sezon truskawkowy można uznać za rozpoczęty. Na początku podekscytowani tym, że słodkie, czerwone owoce w łubiankach w ogóle się pojawiają, oblewamy je słodką śmietaną i pochłaniamy garściami. Okazuje się jednak, że truskawki można wykorzystać na różne sposoby: w ciastach, deserach, czy drinkach. Najlepiej wiedzą o tym specjaliści. Dlatego poprosiliśmy Grzegorza Łapanowskiego, Zbigniewa Grycana, Roberta Makłowicza, KL Team i Izabelę Bek, by zdradzili wam przepisy na dania proste i mocno truskawkowe. Oto one!
Najczęściej truskawki połykamy bez zastanowienia. Okazuje się jednak, że pyszny w swojej słodkości owoc nie musi występować w samotności. Wbrew pozorom, truskawka daje nam wiele możliwości w kuchni. Grzegorz Łapanowski, kucharz i bloger
naTemat.pl, zdradził nam, kiedy zabiera się za truskawki. "Truskawki kocham w sezonie, kiedy mają smak i zapach oraz właściwą sobie soczystość. Najczęściej jem same z brązowym cukrem, czasem z dobrym octem balsamicznym, czasem z miętą, innym razem ze świeżo zmielonym pieprzem i bazylią. Lubię je też z chilli, z rabarbarem czy czekoladą. Kiedy mam trochę czasu, wrzucam je na masło na patelnię, podpalam na whisky i podaję z lodami waniliowymi. Truskawki są dobre zawsze i wszędzie. Na ciepło, na zimno, w koktajlu i w sałatce. Truskawki w sezonie dają radę!".
Zgodni co do prostego i zarazem wyszukanego w smaku przepisu na truskawki są Zbigniew Grycan i Robert Makłowicz. Truskawki w towarzystwie szampana czy prosecco w kieliszku są cudowne. – Słodkawy, mocno musujący szampan i towarzystwo fajnej dziewczyny, to jest to. Czegóż więcej można sobie życzyć? – pyta Zbigniew Grycan.
Dla tych, którzy w alkoholu nie gustują, proponuje zmiksować truskawki i włożyć je na chwilę do zamrażarki. Proste działanie da nam lekki i orzeźwiający mus lodowy.
Izabela Bek z cukierni La Vanille, specjalizującej się w cupcake'ach, proponuje, by na stoisku z owocami wybrać te truskawki, które są najbardziej obsypane piaskiem – wtedy mamy większą szansę na oszałamiający smak. Do tego potrzebujemy jeszcze garść bazylii, garść melisy, garść rukoli, dwie garście prażonych na patelni orzechów włoskich lub pestek z dyni i kruszony kozi ser lub parmezan. Wszystko (bez
orzechów) mieszamy w dużej misce, polewamy najlepszym, gęstawym octem balsamicznym i posypujemy orzechami i jeszcze szczyptą (sporą) parmezanu. O przepisie musimy zapomnieć poza sezonem truskawkowym – z chińskimi wodniakami efekt jest lichy.
Owoce w wersji koktajlowej serwujemy na wykałaczkach. Wystarczy truskawka, listek bazylii, solona ricotta, listek melisy. Wszystko zraszamy balsamico albo obok stawiamy miseczkę z dipiem z greckiego jogurtu z koperkiem, miętą, szczyptą soli.
A na słodko? – Proponowałabym canneloni (duże rurki) ugotowane al dente i nadziane masą truskawkową: serek typu bieluch, czyli kwaskowy, (2 opakowania) ubijamy z łyżką kremówki, łyżką cukru pudru i łyżeczką cukru z prawdziwą wanilią. Gdy mamy puszystą, jednolitą masę delikatnie wmieszamy rozgniecione wcześniej widelcem truskawki. Nie mus, nie jednolitą papkę, ale takie właśnie "gniotki" są najbardziej aromatyczne i puszczają pyszny sok – mówi Izabela Bek. – Ja serwuję to w temperaturze pokojowej, jako deser, polane greckim jogurtem z łyżką miodu i dwoma szczyptami tartej skórki cytrynowej. Ale eksperymentowałam też z wersją zapiekaną – wtedy polewamy słodkim koglem – moglem z dwóch jajek ubitym ze śmietaną 18% – dodaje.
Sam farsz świetnie sprawdza się też jako dresing do sałatki owocowej, nadzienie naleśników albo przełożenie racuszków. Izabela Bek zaprasza też do La Vanille na truskawkową rozkosz: babeczkę Strawberry and White Chocolate.
KL Team proponuje tartę truskawkową. Oto lista składników na dwanaście porcji:
150g masła lub margaryny
75g cukru pudru
starta skórka z 1 cytryny
żółtko
225 g mąki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
500g truskawek
4 łyżki dżemu truskawkowego
cukier puder do posypania, pergamin, tłuszcz do formy
Mieszamy cukier puder i tłuszcz mikserem. Dodajemy skórkę z cytryny, sól i żółtka. Mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Wszystko zagniatamy na gładkie ciasto. Przykrywamy i wkładamy do lodówki na 30 minut. W międzyczasie myjemy truskawki, oczyszczamy i kroimy na połówki. Ciasto wałkujemy między dwiema warstwami foli na
okrąg (około 26 cm średnicy). Wykładamy do wysmarowanej formy do tart, o średnicy 24 cm. Mocno dociskamy krawędzi do formy i nakłuwamy spód widelcem w paru miejscach. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200 ° C około 10 minut. Po tym czasie wykładamy na wierzchu ciasta truskawki i pieczemy kolejne 20 minut. Wyjmujemy z piekarnika, podgrzewamy dżem truskawkowy i polewamy nim wierzch ciasta. Pieczemy kolejne 10 minut, wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Na koniec posypujemy cukrem pudrem. Podajemy z sosem lub lodami waniliowymi, albo bitą śmietaną.
Jak widać sposób na truskawki nie ogranicza się do obsypania ich cukrem czy oblania śmietaną. Oklepane i kaloryczne składniki można zastąpić pieprzem lub bazylią. A same truskawki można zmiksować, wykorzystać jako nadzienie do ciasta oraz dodatek do drinka. Propozycje Grzegorza Łapanowskiego, KL Team i innych sprawią, że do końca sezonu truskawki na pewno nam się nie znudzą. Smacznego!