Bank of America już bada skutki zwycięstwa PiS. Populizm budzi obawy, ale to tylko obiecanki

Bank of America już bada skutki zwycięstwa PiS. Populizm budzi obawy, ale to tylko obiecanki
Bank of America już bada skutki zwycięstwa PiS. Populizm budzi obawy, ale to tylko obiecanki Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Wybory parlamentarne budzą obawy nie tylko w Polsce. Analitycy Bank of America przyjrzeli się sondażom i ewentualnym skutkom zwycięstwa partii Kaczyńskiego. Eksperci twierdzą, że ewentualna wygrana PiS-u nie przyniesie tak wiele zmian, które szumnie zapowiadają politycy tej partii.


Według BofA Merrill Lynch, znacząca przewaga PiS w sondażach zwiększyła niepewność na rynkach finansowych. Amerykanie twierdzą jednak, że inwestorzy nie mają raczej powodów do obaw, mimo populistycznych zapowiedzi zmian, które miałyby nastąpić w Polsce po 25 października.
BofA Merrill Lynch
Fragment raportu

Dotychczasowe obietnice partii dotyczą znaczącego zwiększenia wydatków budżetowych, przewalutowania kredytów walutowych w CHF oraz nałożenia podatku na banki. Sądzimy jednak, że są to głównie zapowiedzi wyborcze mające przyciągnąć elektorat. W scenariuszu, w którym PiS dochodzi do władzy, uważamy, że zapał partii do wprowadzenia tych obietnic w życie znacznie zmaleje, zaś tempo ich wdrażania byłoby stopniowe. Czytaj więcej

Autorzy raportu uspokajają, że nie widzą po stronie PiS chęci wdrażania "modelu węgierskiego". – Sądzimy, że obciążenia dla sektora bankowego wynikające z przewalutowania kredytów we frankach zostaną złagodzone, a PiS będzie dążyć do zyskania z opodatkowania całego sektora finansowego 60-70% kwot, o których mówi dzisiaj – twierdzą Amerykanie.

W Sejmie miejsce prawie dla wszystkich
Co do jednego Amerykanie z pewnością mają rację – wybory najprawdopodobniej wygra partia Kaczyńskiego. Z badania Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, iż w chwili obecnej największym poparciem wciąż cieszy się PiS, na którego głos deklaruje 32 proc. Polaków. "Tylko" 22 proc. chce 25 października zagłosować na PO. W porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni PO zyskało jednak o 3 punkty procentowe, a PiS tyle samo stracił.

Na trzecim miejscu znalazła się Zjednoczona Lewica, której sondażowy wynik to 10 proc, a 7 proc. badanych wskazało, iż popiera Nowoczesną Ryszarda Petru. Oba te ugrupowania straciły w ostatnim czasie po 1 pp poparcia.

Źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...