Jak już dobrze wiecie, w piątki dział Kultura i Styl prezentuje filmowe Trzy po trzy. Prosimy specjalistów ds. srebrnego ekranu o polecenie produkcji, których przegapić po prostu nie wypada. Dziś swoje typy prezentują aktorki Grażyna Wolszczak i Małgorzata Braunek, a także krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. W zestawieniu pojawia się nowość - propozycja na DVD. Wśród kinowych poleceń znów znalazł się niekwestionowany hit 2012 roku - francuska produkcja "Nietykalni". Jeśli chcecie zobaczyć kawałek naprawdę dobrego kina, wiecie już, co powinniście wybrać. Filmowego weekendu!
Aktorka filmowa i serialowa. Zaraz po ukończeniu Akademii Teatralnej w Warszawie, zaczęła występować w poznańskim Teatrze Nowym. Później występowała na deskach stołecznych teatrów. Wszyscy pamiętają ją z roli Judyty w filmie "Ja wam pokażę!" i Basi, którą gra w serialu TVN "Na Wspólnej".
"Dyktator", reż. Larry Charles
"Dyktator to film ekstremalny. Sasha Baron Cohen jak zwykle idzie na całość, ale ja bardzo lubię jego poczucie humoru. Nie jest to jednak propozycja dla starszych i wrażliwych, którzy po obejrzeniu tej produkcji mogą poczuć się urażeni i wstrząśnięci."
„Nietykalni”, reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
"To, w przeciwieństwie do Dyktatora, propozycja dla każdego. Od pierwszego ujęcia kocha się bohaterów tego filmu, a kiedy na koniec dowiadujemy się całej prawdy o tej historii, jesteśmy jeszcze bardziej wzruszeni i zachwyceni. Gorąco polecam."
"Roman Polański: Moje życie", reż. Laurent Bouzereau
"Dokument o Romanie Polańskim Moje życie polecam w ciemno. Jestem ciekawa, co będzie miał do powiedzenia. Liczę na to, że dowiemy się o reżyserze czegoś nowego."
Nauczycielka zen, aktorka filmowa i teatralna, pamiętna Oleńka z adaptacji „Potopu” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Jedna z najbardziej znanych aktorek polskich przełomu lat 60-tych i 70-tych. W filmie zadebiutowała jeszcze jako studentka, rolą Teresy w „Skoku” Kazimierza Kutza i Antoniego Krauze. W latach 80-tych zerwała z aktorstwem, ale nigdy nie porzuciła oglądania filmów.
"Wszystkie odloty Cheyenne'a" reż. Paolo Sorrentino
"Fantastyczny film i genialna rola Seana Penna. Nie ma co więcej komentować. Jeśli ktoś, chce obejrzeć naprawdę dobrą produkcję, powinien wybrać Wszystkie odloty Cheyenne'a."
"Nietykalni", reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
"Warto zobaczyć ten film. Pokazuje on rodzącą się przyjaźń zupełnie różniących się ludzi, którzy, gdyby nie choroba, nigdy by się nie spotkali. Nietykalni mówią o tolerancji, szacunku i trudnej przyjaźni. To dobra propozycja dla osób niepełnosprawnych, które na ekranie zobaczą, że zawsze można cieszyć się życiem."
"Róża", reż. Wojciech Smarzowski
"Polecam wszystkim, bezwzględnie. Róża to konieczny do obejrzenia film. Pokazuje, że mimo straszliwych trudności, miłość jest niezłomna."
"Piękno", reż. Oliver Hermanus
"Nie warto czekać na kojące obrazki z safari. RPA z filmu Hermanusa jest rasistowskie, homofobiczne i zadżumione. Z apartheidu się nie wyrasta, chodzi o stan umysłu. Nie wyrasta się także z seksualnych preferencji. Francois perfekcyjnie gra rolę hetero-samca, zdradza go jednak spojrzenie. Dostrzegając urodziwego chłopca, nie potrafi zapanować nad instynktem: biologia jest uczciwsza od hipokryzji. Gwałcąc uczucie, ten zakneblowany gej dokonuje aktu samozniszczenia. Piękno jest dla innych."
"Łowcy głów", reż. reż. Morten Tyldum
"Eksportowy hit z Norwegii. Warto docenić ten tytuł również z naszej, wstydliwej perspektywy. Podczas gdy wciąż nie doczekaliśmy się w Polsce przyzwoitego kryminału, Norwegowie nawiązują wyrównaną walkę z Hollywood. Żadnej taryfy ulgowej: doskonała intryga, niezłe efekty specjalne, świetne aktorstwo. Plus - rzecz w USA raczej unikatowa - poczucie humoru, wdzięk i inteligencja. Zazdroszczę."
DVD "Oblicza polskiego filmu dokumentalnego"
"Bardzo miarodajny zestaw tego, co najciekawsze w nowym polskim dokumencie. Filmy m.in. Macieja Cuskego, Marcina Koszałki, Michała Marczaka, Wojciecha Staronia, Tomasza Wolskiego oraz reprezentującego starsze pokolenie Macieja Drygasa. Pazur wiecznego prowokatora, Marcina Koszałki, miesza się z hrabalowskim poczuciem humoru Macieja Cuskego. Polscy dokumentaliści jeżdżą do Rosji (Marczak) albo wyruszają do Agrentyny (Staroń). Przywożą stamtąd mocne historie o ludziach. Ten znakomity zestaw udowadnia bowiem, że siłą polskiego dokumentu wciąż jest bohater (niekoniecznie temat). Homo ludens, homo sapiens, homo faber. Wszystkie stygmaty człowieczeństwa."