Katalonia niepodległym państwem? Właśnie na poważnie zaczęli tam proces oderwania się od Hiszpanii

Kataloński parlament przyjął rezolucję mówiącą o rozpoczęciu procesu tworzącego niezależne państwo.
Kataloński parlament przyjął rezolucję mówiącą o rozpoczęciu procesu tworzącego niezależne państwo. Fot. nito / Shutterstock.com
Katalonia przyjęła rezolucję, która umożliwia formalne rozpoczęcie procesu tworzenia niezależnego państwa. Ma on trwać 18 miesięcy i przygotować region na odłączenie od reszty Hiszpanii. Za przyjęciem rezolucji w parlamencie Katalońskim, głosowało 72 regionalnych deputowanych. Przeciwko były 63 osoby.


Będzie podział?
Nie jest to duża przewaga, bo i sprawa wzbudza wielkie kontrowersje. Jak powiedział premier Hiszpanii, Mariano Rajoy pojawi się w tej sprawie apelacja w Trybunale Konstytucyjnym. Ma to sprawić, że „rezolucja pozostanie bez konsekwencji”.

Przeciwnicy odłączenia Katalonii przede wszystkim podkreślają własnie, że byłoby to niezgodne z konstytucją. Co więcej, oznaczałoby również wystąpienie Katalonii z Unii Europejskiej. Ważna jest też kwestia ekonomiczna, bo na Katalonię przypada bowiem 20 proc. PKB całego kraju.

Obietnice wyborcze
Przed kilkoma tygodniami, odbyło się głosowanie do lokalnego parlamentu. Triumf odnieśli w nim właśnie zwolennicy niepodległości Katalonii, o czym pisaliśmy w naTemat. Jak widać, nie rzucają oni słów na wiatr. – Mam zaszczyt i obowiązek bronić projektu rezolucji, którą uroczyście rozpoczynamy budowę nowego państwa, państwa katalońskiego, republiki katalońskiej –powiedział Raul Romeva, jeden z koalicjantów „Razem dla Tak”.


Źródło: tvn24

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...