"To wybudujmy mur przeciw polskim złodziejom...". Europa reaguje na zapowiedź PiS, że nie przyjmiemy żadnego uchodźcy

Nowy minister ds. Europejskich w rządzie PiS wywołał kryzys wizerunku Polski w Europie.
Nowy minister ds. Europejskich w rządzie PiS wywołał kryzys wizerunku Polski w Europie. Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Niesolidarni cwaniacy – tak swoim artykułem na portalu braci Karnowskich przedstawia Polaków przyszły minister ds. europejskich Konrad Szymański. "Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców" – zatytułował on swój sobotni komentarz i szybko ściągnął na Polskę uwagę całego Starego Kontynentu.


Po kraju "Solidarności" Europejczycy spodziewali się chyba jednak innej reakcji na to, co stało się w piątek w Paryżu. Polacy przecież nie raz angażowali się w wojnę z terroryzmem i potrafili wykazywać się unijną i NATO-wską solidarnością. Tymczasem za sprawą działań czekającego dopiero na zaprzysiężenie nowego ministra ds. europejskich Konrada Szymańskiego dziś uchodzimy za ludzi, którzy wielką europejską tragedię wykorzystują do ucieczki przed współodpowiedzialnością za kryzys migracyjny.
Konrad Szymański
minister ds. europejskich w przyszłym rządzie PiS

Krytykowane przez nas decyzje Rady UE o relokacji uchodźców i imigrantów do wszystkich krajów UE mają wciąż status obowiązującego prawa UE. Wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu nie widzimy jednak politycznych możliwości ich wykonania. Polska musi zachować pełną kontrolę nad swoimi granicami, nad polityką azylową i migracyjną.


źródło: wPolityce.pl
W sobotnie popołudnie ten felieton nowego ministra na portalu braci Karnowskich najpierw dostrzegł Reuters, a za tą agencją wszystkie inne najpoczytniejsze media w Europie. O wykorzystywaniu zamachów w Paryżu do uniknięcia udziału w programie relokacji imigrantów donoszą m.in. dzienniki i portale w Wielkiej Brytanii, Niemczech, oraz Holandii i media skandynawskie.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że dzięki niemu o Polsce będzie głośno na świecie, ale chyba nie powinniśmy życzyć sobie takiego rozgłosu. Wszystkie te doniesienia komentowane są bowiem w niezbyt przychylny nam sposób. Mieszkańcy innych krajów co najmniej dziwią się temu, jak Polska wykorzystała zamachy ISIS w Paryżu zaledwie dzień po tej wielkiej tragedii. Skoro Polacy stereotypowo traktują wszystkich z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej jak terrorystów, Niemcy postanowili przypomnieć, że Polaków powinno się unikać ze względu na ich skłonność do kradzieży aut.
Inni za Odrą pytają natomiast o to, co z naszą chrześcijańską tożsamością i solidarnością chociażby z tymi, którzy z Syrii uciekli przed prześladowaniami wyznawców Jezusa Chrystusa.
Niezbyt dobrą opinię zrobiliśmy sobie w ten sposób także na Wyspach Brytyjskich, gdzie niektórzy przypominają Polakom, że nie powinno się traktować wszystkich imigrantów jako potencjalnych terrorystów.
Bo w ten sposób Polacy szkodzą też sobie i dają przykład do tego, co być może powinno zrobić się w krajach, w które równie mocno uderza fala imigracji z Azji i Afryki, co znad Wisły...
Tyle europejska opinia publiczna... W unijnych kulisach w kontekście najnowszych działań Konrada Szymańskiego zapewne padną jednak także gorzkie słowa na temat niesłowności nowego ministra ds. europejskich. Jeszcze kilka dni temu Szymański w jednym z pierwszych wywiadów po ujawnieniu jego przyszłej funkcji przekonywał, że rząd PiS nie będzie wycofywał się z umowy, którą w sprawie relokacji imigrantów zawarła z europejskimi sojusznikami ekipa Platformy Obywatelskiej. – Musimy tę decyzję wykonać – mówił polityk.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
RECENZJA 0 0Obejrzałem sequel "Lśnienia". To nie jest zwykły skok na kasę, ale i tak jest z nim problem
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
ASZdziennikMotorola 0 07 pomysłów na wieczór, które są tak fajne, że aż szkoda ich nie wrzucić na Insta
0 0Nawet Imperium nie ma tylu klonów. Nowa funkcja w Instagramie, dziwnie znajoma...
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
POLECAMY 0 0Przez nową modę wstydzę się, że mam iPhone’a. Najgłupsza rzecz w smartfonach, jaką widziałem
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"