Zalegalizują związki homoseksualne za rządów PiS? 5 par chce wywalczyć to prawo nie w Sejmie, a w sądzie

Pięć par chce walczyć o legalizację związków jednopłciowych w Polsce przed Trybunałem w Strasburgu.
Pięć par chce walczyć o legalizację związków jednopłciowych w Polsce przed Trybunałem w Strasburgu. Fot. Pixabay.com
Związki homoseksualne mają dość życia na „kocią łapę”. W najbliższym czasie nie widzą dla siebie nadziei w politykach, więc postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Pięć par chce zawalczyć o legalizację związków jednopłciowych w Polsce przez Trybunałem w Strasburgu.

Przed Trybunał
Zmian nie udało się dotąd w polskim prawie wprowadzić, więc jedną z opcji jest ich wymuszenie. Projekt tzw. litygacji strategicznej rozpoczyna koalicja organizacji i prawników - Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich. Inicjatorem postwania koalicji i przeprowadzenia litygacji strategicznej jest Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Jedną z organizacji wchodzących w skład koalicji jest Kampania Przeciw Homofobii

W tym roku Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał już wyrok w podobnej sprawie. We Włoszech nakazano legalizację związków jednopłciowych.

10 osób, które będą współpracować z prawnikami i organizacją, to trzy pary kobiece i dwie męskie. Jedną z nich tworzą Barbara Starska i Cecylia Przybyszewska, które są w związku od czterech lat. Parę tworzą też Grzegorz Lepianka i Krzysztof Łoś, którzy żyją wspólnie 13 lat i chcą walczyć o poczucie bezpieczeństwa, którego życie na tzw. kocią łapę związkom homoseksualnym, w ich opinii, nie daje.

Obecnie w strasburskim Trybunale znajduje się między innymi sprawa dwóch kobiet, które są małżeństwem polsko-brytyjskim. Ich córka nie może dostać obywatelstwa w naszym kraju, bowiem ma wpisane dwie matki w akcie urodzenia. Polska konstytucja mówi jednak o tym, że obywatelstwo takie ma każde dziecko obywatela naszego kraju.


Ciągłe próby
Wspomniana już tu Barbara Starska chciała również zmienić nazwisko na nazwisko partnerki, o czym pisaliśmy niedawno w naTemat. Urząd Stanu Cywilnego odrzucił jednak ten wniosek, a sąd poparł tę decyzję. – Lesbijka skarżąca Urząd Stanu Cywilnego usłyszała w sądzie, że staż związku, w którym pozostaje to nie powód do zmiany nazwiska. Pozostałe argumenty Barbary Starskiej, w tym m.in. wspólne konto bankowe, mieszkanie, a przede wszystkim emocjonalna więź z rodziną partnerki również nie przekonały sądu – czytamy.

Wśród par, które chcą walczyć w Strasburgu są także związki, które wspólnie wychowują dzieci. Jak podają "Tęczowe rodziny", około 50 tysięcy dzieci jest w Polsce wychowywanych przez nieheteroseksualnych rodziców. Sytuację takich rodzin przedstawia między innymi stworzony ostatnio klip.

Jesteśmy rodziną. Obejrzyj teledysk i przekonaj się dlaczego. Pokaż go swojej rodzinie i przyjaciołom, udostępnij. Dołą...

Posted by Tęczowe Rodziny on 25 listopada 2015

Napisz do autorki: katarzyna.milkowska@natemat.pl

źródło: "Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...