Prezes TK odpowiada na pismo Kempy: Nasze orzeczenia są ostateczne. Ogłaszanie ich stanowi obowiązek konstytucyjny

Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński. Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński nie daje za wygraną. W odpowiedzi na pismo Beaty Kempy wzywa Prezesa Rady Ministrów do niezwłocznej publikacji orzeczenia TK. "Orzeczenia Trybunału są ostateczne i nie przewiduje się żadnych wyjątków. Podtrzymuję – wzywam Prezesa Rady Ministrów do niezwłocznego opublikowania orzeczenia z dnia 3 grudnia– apeluje w piśmie Rzepliński.

Jak pisaliśmy dziś w naTemat, Beata Kempa wystosowała pismo do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, z którego wynika, że – zdaniem rządu – publikacja wyroku zostanie wstrzymana, ponieważ został on wydany przez pięcioosobowy skład sędziowski. Tymczasem TK powinien w pełnym składzie liczyć dziewięciu sędziów. Premier Beata Szydło podjęła decyzję o wstrzymaniu publikacji do czasu przyjęcia stanowiska w tej sprawie przez prezesa TK.

Rzepliński w uzasadnieniu swojej decyzji powołuje się na Art. 190 ust. 1 i 2 konstytucji. Zapisy te brzmią następująco:

Art. 190 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej

1. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.

2. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w art. 188 podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony. Jeżeli akt nie był ogłoszony, orzeczenie ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Beata Kempa poinformowała, że jeszcze dziś wyrazi stanowisko Kancelarii Premiera wobec pisma prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jednocześnie Platforma Obywatelska zapowiedziała, że za odmowę publikacji orzeczenia z 3 grudnia zostanie złożone doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez szefową KPRM.

źródło: TVN24

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b] "Jak sąd kapturowy". [/b] Poseł i prawnik PO zdradzają, jak zapadła decyzja w sprawie kłamstwa premiera
WYWIAD

"Jak sąd kapturowy". Poseł i prawnik PO zdradzają, jak zapadła decyzja w sprawie kłamstwa premiera

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.

[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"