RELACJA ZAKOŃCZONA

W Matrixie Kaczyńskiego

W piątkowy wieczór prezes Kaczyński miał tendencję do zapędzania się w historycznych analogiach. Nie skończył na umniejszaniu radzieckich zbrodni na Węgrzech czy w Czechosłowacji. – To przypomina Republikę Weimarską (...) Rzezi Woli dokonali zwykli Niemcy z milicji, bez tego budowania pogardy to byłoby niemożliwe​ – mówił o krytyce niemieckich mediów. – ​Oczywiście, że spodziewałem się tego ataku po wyborach – dodał.

Później Kaczyński wrócił jeszcze do tematy Trybunału Konstytucyjnego. – Sędziowie ​są wybierani w sposób wysoce ułomny, ale nawet w ramach tego można by wybrać w ten sposób, ale to wymagałoby zmiany konstytucji, żeby żadna formacja polityczna nie miała większości – mówił.

Skrytykował też pomysł klubu Kukiz '15, by sędziów wybierać większością 2/3. – Wtedy w ogóle nie dałoby się wybrać sędziów, albo tak jak kiedyś w IPN: poprawnych, ale w istocie z drugiej strony – oceniał. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku PiS złoży (a więc i przegłosuje) nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, a na początku 2016 roku złoży projekt zmian w konstytucji.

WAŻNE

Kaczyński dzieli Polaków

– Problemem jest PO i różne nowe wynalazki, które funkcjonują w Sejmie, a właściwie jeden, które bronią tego, co w Polsce jest złe – mówił Kaczyński, krytykując .Nowoczesną. Po chwili prezes wrócił do krytyki Trybunału. – Powstał jeszcze w PRL-u, niedługo będzie 30. rocznica. Już sama chęć obchodzenia tej daty wskazuje, że to instytucja w gruncie rzeczy postkomunistyczna, tak jak całe sądownictwo – rzucił prezes.

Prezes mówiąc o medialnej krytyce porównał opinie zagranicznych mediów do radzieckich interwencji na Węgrzech czy Czechosłowacji. Wspomniał też, że nadal otwarta jest sprawa odszkodowań za II wojnę światową. – To kwestia rozliczenia tego, co Niemcy są nam winni, zaczynając od wymiaru moralnego, do finansowego. Rachunek krzywd po stronie polskiej jest ogromny – stwierdził prezes. – Droga jest otwarta i w Niemczech powinno się o tym pamiętać – dodał.

Kaczyńsi ostro uderzył w opozycję. – W Polsce jest zła tradycja zdrady narodowej, to jest w genach niektórych ludzi, tego najgorszego sortu, oni są teraz bardzo aktywni – dodał. Prezes został też spytany o wypowiedź Stefana Niesiołowskiego z wywiadu dla naTemat, chociaż prowadząca Katarzyna Gójska-Hejke go zmanipulowała. – Nie zajmowałbym się oświadczeniami Stefana Niesiołowskiego, bo jego stan można ocenić na pierwszy rzut oka​ – stwierdził Kaczyński.

WAŻNE

Kaczyński: PiS pracuje nad ustawą naprawczą ws. Trybunału

– Orzeczenie nie powinno zostać opublikowane do czasu, aż Trybunał nie wytłumaczy zmiany składu orzekającego – stwierdził Jarosław Kaczyński w Telewizji Republika. –Trybunał łamie prawo, a sędziowie stawiają się w sytuacjach skrajnie dwuznacznych – dodawał prezes PiS.

– Jedyną możliwością jest ustawa naprawcza, powinna być uchwalona w krótkim czasie – stwierdził, dodając, że PiS już rozpoczął pracę nad tą ustawą. – To reduta obrony tego, co w Polsce jest złe, wszystkich ułomności demokracji, wszystkiego tego, co w Polsce jest złe – oceniał Trybunał.

– Chodzi o to wszystko, co obiecaliśmy: 500 zł na dziecko, kwota wolna, obniżenie wieku emerytalnego – wyjaśniał. – To może być kwestionowane na zasadzie całkowicie arbitralnej –przekonywał. Wezwał też prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego do podania się do dymisji.

WAŻNE

Gójska-Hejke do Kaczyńskiego: Obwołali pana dyktatorem. Jak się pan czuje?

– Od dwóch tygodni został pan dyktatorem. Jak się pan czuje, bo dyktatorem jeszcze pan chyba nie był? – zaczęła wywiad z Jarosławem Kaczyńskim Katarzyna Gójska-Hejke. Prezes PiS odnalazł się w ironicznej konwencji. – Byłem już dyktatorem, mam w tej kwestii bogate doświadczenie – odpowiedział. Później przekonywał, że PiS przywraca stan normalności w instytucji, która została zepsuta przez PO.

WAŻNE

Ponad połowa Polaków widzi zagrożenie dla demokracji

56 proc. Polaków uważa, że demokracja w Polsce jest zagrożona, 37 proc. nie ma takich obaw – wynika z badania Ipsos dla TVP INFO. Tylko 7 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat. Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 grudnia. Czytaj więcej

Petru ostrzega przed prowokacjami

Weekend protestów