"Boję się konsekwencji dla Polski. Wylecimy z Rady Europy!"– Prof. Zoll ostro o PiS

Prof. Andrzej Zoll ostrzega, że przez rządy PiS-u " Wylecimy z Rady Europy! Będziemy mieć kłopoty z członkostwem w Unii Europejskiej!".
Prof. Andrzej Zoll ostrzega, że przez rządy PiS-u " Wylecimy z Rady Europy! Będziemy mieć kłopoty z członkostwem w Unii Europejskiej!". Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
– Musimy mieć alternatywną praworządność wobec tego, co robi PiS! – grzmi były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll. Prawnik wyraził głęboki niepokój poczynaniami nowej władzy, które jego zdaniem są bardzo groźne w konsekwencjach. Sugeruje, że możemy zostać wyrzuceni z Rady Europy.


"Alternatywna praworządność", o której mówi profesor, musi jego zdaniem zakładać przestrzeganie prawa, które chce zmienić PiS na własną modłę. – Będzie problem z publikacją orzeczeń? Publikujmy je inaczej, obywatele pamiętają z PRL, jak publikować takie dokumenty! – komentował zmiany w Trybunale Konstytucyjnym proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Jak już pisaliśmy w naTemat prace nad zmianami w Trybunale Konstytucyjnym wciąż trwają i budzą wielkie emocje. Wczoraj komisja ustawodawcza, która kilkanaście godzin burzliwie debatowała nad nowelizacją ustawy o TK, tuż przed przyjęła północą sprawozdanie ws. przygotowanego projektu.

Profesor Zoll, jako były prezes TK, bacznie przygląda się obecnej debacie i jak mówi jest przerażony poczynaniami władzy. Jego zdaniem PiS robi wszystko, żeby zablokować apolityczną działalność TK.
Prof. Andrzej Zoll
były prezes Trybunału Konstytucyjnego

Brak Trybunału czyni nas bezbronnym na tworzenie prawa naruszającego prawa obywatelskie! To klęska obywateli, to trzeba zrozumieć! Prezydent, premier i Sejm działają poza konstytucją! Konstytucja sobie, a te organy sobie! Mówią, że mają większość? Mają w ramach konstytucji, nie wolno im łamać konstytucji. Czas rozliczeń przyjdzie, wcześniej czy później, to nie trwa wiecznie. PRL trwało czterdzieści parę lat, być może teraz też trzeba.

Poza tym zarzuca ustawie niezgodność z konstytucją. I apeluje do sędziów Trybunału, których prezydent Andrzej Duda nie zaprzysiągł, aby zaczęli pracę i orzekali, bo to gwarantuje im konstytucja, która w hierarchii prawnej stoi nad ustawą. –Ta ustawa w wielu punktach jest niezgodna z konstytucją! Trybunał ma jedną szansę - przepis konstytucyjny mówi wyraźnie, że sędziowie TK są zobowiązani konstytucją, a nie ustawą. Powinni przejść do porządku dziennego nad tą ustawą i orzekać!– mówił profesor.
Prof. Andrzej Zoll
były prezes Trybunału Konstytucyjnego

Boję się konsekwencji dla Polski. Wylecimy z Rady Europy! Będziemy mieć kłopoty z członkostwem w Unii Europejskiej! To jest naruszenie niezależności sędziów!

Dodał też, że na takie działania partii rządzącej Polacy powinni się buntować poprzez obywatelskie nieposłuszeństwo.


Prawicowe media piszą o wypowiedzi prof. Zolla w kontekście nawoływania do zwalczania działań obecnej władzy, która ich zdaniem ma legitymizację większości głosujących na nią Polaków. Trudno się dziwić ich zaniepokojeniu. W wyniku manifestacji, jakie przeszły ulicami polskich miast, można się spodziewać, że sytuacja zamiast się uspokoić tylko się zaogni. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński uspokajał w wywiadzie dla w Polityce.pl, że "jeśli ktoś myśli, że zrobi drugi Majdan to się myli" sugerując, że manifestanci są sterowani przez tracące wpływy partie opozycyjne .

źródło: TVN 24

Napisz do autorki: kalina.chojnacka@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...