„Wszyscy padali jak muchy, a ja wciąż śpiewałam”. Poznaliśmy całą prawdę o polskim sylwestrze

Fot. Piotr Molęcki / Agencja Gazeta
Jeszcze nie nastąpił ciężki i bezlitosny poranek Nowego Roku, a już wiemy, co nabroicie w sylwestrową noc. Kto doniósł? Wy sami! Nie, to nie telepatia, tylko noworoczne badania, które przeprowadziliśmy wspólnie z platformą TestMeToo. Oto, czego dowiedzieliśmy się o sylwestrowych zwyczajach Polaków.
Tylko udajemy świętoszków
„Nie lubię fajerwerków”, „przereklamowane święto”, „dzień jak co dzień” – od dziś oficjalnie wkładamy te opowiastki między bajki. Prawda jest taka, że sylwestrową noc poważamy i przeżywamy coś na wzór świątecznej ekscytacji na myśl o dobrej zabawie. Zdecydowana większość (44 proc.) respondentów wskazała, że sylwester to przede wszystkim fajna okazja do wspólnej zabawy ze znajomymi. Natomiast 11 proc. Polaków woli towarzystwo rodziny.
Kolejnych 15 proc. Polaków przyznało, że sylwestrowa noc to prawdziwe święto, okraszone fajerwerkami i dobrą zabawą. Po górnolotne epitety nie omieszkało sięgnąć 8 proc. z nas twierdząc, że święto, zwane w narodzie sylwkiem, to najlepsza impreza w roku. Znaleźli się też tacy (2 proc.), którzy tę noc traktują jako okazję do nabycia nowych kreacji.
I tylko garstka pytanych wykazała się negatywnym bądź obojętnym stosunkiem do sylwestrowej imprezy. Około 6 proc. Polaków uważa, że przełom roku to trudny czas dla zwierząt, kolejnych 3 proc. wskazało, że święto jest przereklamowane. Wreszcie 4 proc. wyraziło niezadowolenie z faktu panowania presji dobrej zabawy. Tyle samo osób uznało, że sylwester to po prostu ostatni dzień w roku. Natomiast dla 2 proc. z nas nadejście Nowego Roku to zwiastun tego, że za chwilę zestarzejemy się o kolejny rok.
Ze słowiańskim przytupem i tańcami do białego rana
Gdzie w noc z 31 grudnia na 1 stycznia przebywa przysłowiowy Kowalski? Jest sporo szans, że bawi się w gronie przyjaciół pod ulubione przeboje na domówce. W ten sposób Nowy 2015 Rok przywitało 44 proc. respondentów. Co niektórzy nie poprzestali na jednej imprezie w domowym zaciszu. – Pukaliśmy w drzwi i zwyczajnie się pytaliśmy, czy możemy razem bawić się i tak co kilkanaście minut. Był to szalony rajd po sylwestrowych domówkach w mojej miejscowości – dzieli się relacjami z tamtej nocy Dorota z woj. lubelskiego.
To nie koniec czaru wspomnień. W ścisłą czołówkę najbardziej nietuzinkowych sylwestrów weszła też pani Bogusia z Małopolski. – Wszyscy padali jak muchy, a ja wciąż śpiewałam. Zostałam sama w remizie i dalej śpiewałam – wspomina kobieta.
Wreszcie niezwyciężonym faworytem w tej świątecznej gonitwie pozostaje Joanna z Łodzi z historią o szalonym sylwestrze u znajomego z Ukrainy. – Było tak „wesoło”, że po tym sylwestrze został deportowany do kraju... – opowiada.
Małgorzata B. (49 l.), woj. łódzkie

Najbardziej szalone obchody były, jak kiedyś prosto z balu sylwestrowego poszliśmy całą paczką na lodowisko. Tam niezwykle łatwo jeździło nam się na łyżwach :)

Wesoło jest także w przypadku pozostałych Polaków – aż 52 proc. respondentów ze wszystkich sylwestrowych opcji wybiera właśnie tańce do białego rana pod rytmy własnoręcznie ułożonej playlisty. Tej nocy w naszych rękach prędzej znajdzie się kieliszeczek czystej niż piwny pokal. Nie wyobrażamy sobie tego święta także bez dobrego jedzenia (ok. 28 proc. z nas). Bynajmniej nie chodzi nam o wyszukane zamorskie specjały. Aż 55 proc. badanych przyznało się do zajadania się w sylwestra paluszkami, chipsami i innymi chrupkami. Drugie miejsce w sylwestrowym menu zgarnęło natomiast jajko w majonezie, podczas gdy brąz przypadł sushi.
Wioleta W. (25 l.), Podkarpacie

W sylwestra oświadczył mi się chłopak kapslem od tymbarka z napisem „czas coś zmienić”. Dziś jest moim mężem. :)

Czujesz się zaintrygowany? Więcej sylwestrowych faktów, w tym informacji o tegorocznych planach Polaków, szukaj w infografice TestMeToo. W badaniach wzięło udział ponad 2,5 tys. respondentów. Internetowy sondaż został przeprowadzony przez TestMeToo w okresie od 16 do 23 grudnia.

Jaką minę będziesz mieć pierwszego dnia 2016 roku? Zobacz i przeczytaj relacje z najbardziej szalonych sylwestrów

Tekst powstał we współpracy z serwisem TestMeToo.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...