– Jestem buddyjskim mnichem i praktykuję buddyzm. Nie jestem prawnikiem ani ekspertem w dziedzinie prawa i tak naprawdę niewiele wiem o konstytucji – mówił Dalajlama podczas wizyty w Trybunale Konstytucyjnym w maju 2000 roku. Podzielił się jednak swoimi naukami i przemyśleniami na temat prawa, które wciąż są aktualne, a politycy Prawa i Sprawiedliwości te słowa powinni wziąć sobie do serca.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przypomniała wykład Dalajlamy z 2000 roku, w którym mówił o szacunku, miłości i o tym, czym jest dla niego respektowanie ustalonych zasad. Bez nich człowiek nie wiedziałby, jak żyć, pomagają w podejmowaniu właściwych decyzji.
– Choć z dokładnej analizy rzeczy i zjawisk wynika, że nie mają one żadnego niezależnego „bytu” czy „istnienia”, na poziomie światowym, na poziomie konwencji, na poziomie wspólnego dyskursu pewne rzeczy są w oczywisty sposób właściwe lub niewłaściwe, dobre albo niedobre – powiedział 15 lat temu mnich.
– Zgodnie z tym, co wydaje się stosowne, a co niestosowne, utworzono prawo buddyjskie oraz określono zasady, których powinni przestrzegać mnisi. Znajdziemy w nich wiele pouczeń, dotyczących etykiety i postępowania zgodnego z normami, jakie obowiązywały w Indiach w czasach Buddy – wyjaśnił.
– Jeśli chodzi o prawa stanowione – moim zdaniem mają one służyć przede wszystkim pożytkowi, szczęściu i dobru jednostki oraz społeczeństwa. Wydaje mi się, że trybunały, takie jak na przykład Trybunał Konstytucyjny, tworzy się po to, aby – w szerszej perspektywie – zapewnić szczęście oraz pomyślność i jednostkom, i społeczeństwu – powiedział Dalajlama w Trybunale Konstytucyjnym.
Na koniec spotkania buddyjskiemu mnichowi podziękował były prezes TK, profesor Marek Safjan.– Nie oczekiwaliśmy ekspertyzy prawnej, ale bardzo często proste prawdy, przypominające o znaczeniu wartości dla prawa, dla jego funkcjonowania, są ważniejsze niż jurydyczne analizy – powiedział wtedy.
Słowa Dalajlamy są wciąż aktualne i uświadamiają, że politycy Prawa i Sprawiedliwości nie działają zgodnie z tymi uniwersalnymi zasadami.