Już nawet Jadwiga Staniszkis wieści rozpad PiS. "Część posłów PiS się wstydzi"

Profesor Jadwiga Staniszkis jest przekonana, że posłowie PiS nie wytrzymają presji społeczeństwa.
Profesor Jadwiga Staniszkis jest przekonana, że posłowie PiS nie wytrzymają presji społeczeństwa. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Profesor Jadwiga Staniszkis jest zdania, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie wytrzymają w dłuższej perspektywie podejmowanych przez ich partię działań. Wielu polityków partii rządzącej czuje się w jej ocenie upokorzona. Profesor przyznaje, że sama również odczuwa obecnie wstyd.


– Sama czuję się upokorzona tym, że drugim człowiekiem w państwie, marszałkiem Sejmu jest Marek Kuchciński, ewidentnie człowiek dyspozycyjny i pionek tej infantylnej dyktatury. Aż się gotuję, gdy to widzę – stwierdziła socjolog w obszernym wywiadzie dla "Wprost".


Zdaniem profesor, ostatnie działania partii Jarosława Kaczyńskiego są kompromitujące. Staniszkis podkreśla, że nowy rząd realizuje swoje cele nie bacząc na opinię publiczną, ponieważ demokracja opiera się na micie Trybunału Konstytucyjnego i poprawności politycznej. – W czasie marszu 13 grudnia Kaczyński wprowadził fałszywą moim zdaniem alternatywę: niepodległość czy demokracja. Bo jego zdaniem ta ostatnia bądź przeszkadza, bądź jest zawłaszczona – ocenia socjolog.


Staniszkis jest ponadto przekonana, że wielu polityków PiS nie wytrzyma tego, co się obecnie dzieje. Profesor jest zdania, że posłowie partii rządzącej to profesjonaliści, którzy już teraz wstydzą się, że ich partia podejmuje działania balansujące na granicy prawa. Socjolog uważa ponadto, że PiS "przekupił" biednych ludzi obietnicą dodatkowych świadczeń. – To jest demoralizowanie biednych ludzi, którym się mówi: wolność albo chleb – komentuje Staniszkis.


Socjolog jest równie krytyczna wobec Andrzeja Dudy – jej zdaniem kompromituje się on jako prezydent i prawnik. Przed dwoma miesiącami Staniszkis równie krytycznie oceniała obecną szefową rządu, chociaż wtedy profesor miała jeszcze duże nadzieje wobec PiS. Jak pisaliśmy w naTemat, socjolog stwierdziła wówczas, że Szydło może być „dobrym organizatorem i koordynatorem”. Zaznaczyła jednak, że stanie się tak jedynie wówczas, gdy „rząd będzie bardziej profesjonalny od niej”.

źródło: "Wprost"

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...