Usługi w bankach masowo drożeją. To odpowiedź na podatek nowego rządu

Podatek bankowy był jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.
Podatek bankowy był jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Podatek bankowy wchodzi w życie od lutego, ale już widać jego pierwsze skutki. Banki przerzucają koszty na klientów i podnoszą ceny na swoje usługi.


W sobotę opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę o podatku bankowym. Nowa danina obejmie nie tylko banki, ale również firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i popularne "chwilówki". Ekonomiści przestrzegali, że uderzy ona w konsumentów i widać to jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów.

Podwyżki opłat za swoje usługi ogłosiły już m.in. City Handlowy, Raiffeisen Polbank i mBank. Zapewne również inne banki pójdą w tym kierunku. Ustawodawca zastrzegł, że ustawa nie może być pretekstem do zmian warunków umowy zawartej przed 1 lutym z klientem. W tym wypadku zmiany będą dotyczyły przede wszystkim tabel opłat i prowizji. Klienci niektórych banków już otrzymali informacje o planowanych podwyżkach.

Wszyscy posiadający konta w banku poniosą więc koszty m.in. programu 500+. Jak zapisano ustawa powstała by pozyskać „źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych”.

źródło: TVP INFO

Napisz do autora: piotr.celej@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...