Nocne, bardzo ważne głosowania w Sejmie. Posłowie poddali się tuż przed drugą. Dziś głosowanie nad budżetem

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas glosowania poprawek  w ustawie Prawo o prokuraturze.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas glosowania poprawek w ustawie Prawo o prokuraturze. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Już zdążyliśmy się przyzwyczaić do nocnego trybu sejmowych głosowań za kadencji rządu Beaty Szydło. Wczoraj w nocy mieliśmy prawdziwy maraton ważnych ustaw, który trwał do drugiej w nocy. Posłowie zdążyli rozpatrzyć blisko jedną trzecią z około 300 poprawek do budżetu na 2016 r. Wszystkie zostały odrzucone. Dziś posłowie ponownie zasiądą do obrad.

Prawo i Sprawiedliwość nie traci ani minuty, nawet w trybie nocnym. Można się o tym przekonać patrząc na dokonania z ubiegłej nocy, w której pod jej osłoną, przegłosowano wiele ważnych projektów. Jakich?

1. Ustawa budżetowa

Głosowanie nad ponad 300 poprawkami do projektu ustawy budżetowej na 2016 rok musiało zostać przerwane. Posłowie zdążyli rozpatrzyć blisko jedną trzecią z około 300 poprawek do budżetu, dziś zajmą się resztą. Co odrzucono? M.in. poprawkę Platformy Obywatelskiej, która przewidywała zwiększenie o 5 mld zł dochodów budżetu z tytułu wpłaty z zysku NBP. Kwota ta miałaby zostać przeznaczona na zmniejszenie tegorocznego deficytu budżetowego.
Odrzucono też poprawkę zgłoszoną przez partię Kukiz 15, która przewidywała zwiększenie o ponad 440 mln zł dochodów podatkowych budżetu. Miałyby one pochodzić z nowego podatku od reklamy radiowo-telewizyjnej, który miałby zastąpić abonament RTV. Uznania Sejmu nie znalazł szereg zgłoszonych przez opozycję poprawek regionalnych, zazwyczaj dotyczących inwestycji w infrastrukturę.Tym samym poparcia nie znalazła ani jedna z rozpatrzonych poprawek.

2. Prawo o prokuraturze

Podczas, kiedy odrzucane były wszystkie poprawki do budżetu, bez problemu przegłosowano projekt ustawy Prawo o prokuraturze, o którym już w naTemat pisaliśmy. Nowe przepisy przewidują przede wszystkim ponowne połączenie urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, a także więcej uprawnień dla prokuratora generalnego, zastąpienie Prokuratury Krajowej przez Prokuraturę Generalną i zastąpienie prokuratury apelacyjnych przez prokuratury regionalne.
Powstanie też oddzielny wydział do ścigania sędziów i prokuratorów Projekt zakłada też likwidację odrębnej prokuratury wojskowej. Opozycja opowiadała się za odrzuceniem projektu, twierdząc, że przyjęcie doprowadzi do upolitycznienia prokuratury. Dla Prawa i Sprawiedliwości nowe rozwiązania zakończą nieudany eksperyment rządów PO i PSL. Dziś ustawą ma zająć się Senat i jeśli tam zostanie ona zaakceptowana, trafi do podpisu prezydenta.

3. Finansowanie religii w szkołach

Pod opbrady sejmu trafił też obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającego zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Autorzy projektu - z inicjatywy "Świecka szkoła" uważają, że środki z budżetu państwa na organizowanie lekcji religii mogłyby być przeznaczone na inne cele edukacyjne, lekcje wyrównawcze dla najsłabiej się uczących, dofinansowania do szkoleń dla nauczycieli, lepsze wyposażenie pracowni dydaktycznych czy sal gimnastycznych. Jak podają chodzi o 1,35 mld zł.
Jednak taki pomysł nie spodobał się PiS, który już w pierwszym czytaniu złożył wniosek o odrzucenie projektu. Za projektem opowiedziały się partie opozycyjne, z kolei Tomasz Jaskóła z Kukiz'15, opowiedział się za rozważeniem wprowadzenia nowych pomysłów na finansowanie nauczania religii tzw. bonu oświatowego, o którego przeznaczeniu decydowaliby rodzice lub uldze w PIT, w ramach której rodzice by wybierali nauczanie jakiej religii i czy w ogóle chcą finansować.

źródło: Tvn24.pl

Napisz do autorki: kalina.chojnacka@natemat.pl

Trwa ładowanie komentarzy...