"Metro" – polski Broadway jest wystawiany od 25 lat. Doda, Milowicz, Górniak. Kto jeszcze tam zaczynał?

Aktorzy musicalu "Metro" na scenie. Wśród nich między innymi Michał Milowicz i Katarzyna Groniec.
Aktorzy musicalu "Metro" na scenie. Wśród nich między innymi Michał Milowicz i Katarzyna Groniec. Fot. Piotr Wójcik/ Agencja Gazeta
Pierwsza prywatna produkcja teatralna w powojennej Polsce i pierwszy musical w kraju, w którym wykorzystano lasery i nowoczesne oświetlenie. "Metro" jest wystawiane już od 25 lat, aktorzy występowali na Broadwayu, a udział w tym musicali wielu zapewnił sławę i niesłabnącą popularność.


Gdyby 36 lat temu Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa nie spotkali się w teatrze Ateneum, prawdopodobnie nie mielibyśmy w Polsce musicalu, który od lat cieszy się tak ogromną popularnością, jak "Metro". Gdyby podczas wywiadu transmitowanego w telewizji publicznej nie zdradzili Grażynie Torbickiej, że marzą o jego stworzeniu, biznesmen Wiktor Kubiak nie zdecydowałby się zostać producentem przedstawienia.


Musical był swojego czasu popularny w Stanach, mimo że na początku recenzje amerykańskiej prasy nie były przychylne, szczególnie dla aktorów, którzy w większości byli amatorami. Potem w 1992 roku "Metro" było nominowane do prestiżowej nagrody teatralnej Tony. Gdyby nie ten niebywały sukces Edyta Górniak nie zapewniłaby nam drugiego miejsca na Eurowizji w 1994 roku, Robert Janowski prawdopodobnie nie prowadziłby programu "Jaka to melodia", a Michał Milowicz nie byłby ulubionym aktorem komediowym.


Kto zyskał sławę dzięki musicalowi "Metro"?

Edyta Górniak

Tej pani nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeden z najpiękniejszych głosów w Polsce. Podczas przeglądu zespołów w jej rodzinnym Opolu dostrzegła ją Elżbieta Zapendowska, w 1990 roku zaśpiewała w konkursie debiutów podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Przerwała naukę w Zespole Szkół Ogrodniczych i zamiast zostać pszczelarzem – przeniosła się do stolicy. Tam wzięła udział w castingu do "Metra" i dostała angaż w głównej obsadzie. Później występowała w innych spektaklach wystawianych w Teatrze Buffo, w 1994 zajęła drugie miejsce na Eurowizji z piosenką "To nie ja" i stała się ulubienicą polskiej publiczności. Nagrała sześć płyt.

Michał Milowicz

Od 1995 roku przez sześć lat związany był z teatrem Buffo, gdzie zadebiutował w musicalu "Elvis", dzięki czemu nazywany jest polską wersją tego kultowego piosenkarza. W "Metrze" występował jako członek głównej obsady. Teraz kojarzony jest bardziej z filmami komediowymi, jednak zaczynał jako aktor teatralny. Wystąpił w kilkunastu filmach i serialach, ale jak sam przyznaje, kamieniem milowym w jego karierze była płyta, którą wydał w 2003 roku – "Teraz wiesz", która jest prezentacją jego gustów muzycznych. Jeden z najbardziej rozpoznawanych artystów w Polsce.

Katarzyna Groniec

W 1991 roku zadebiutowała pierwszoplanową rolą w "Metrze". Przez kilka lat była członkinią zespołu Teatru Buffo. Wystąpiła w takich spektaklach jak "Do grającej szafy grosik wrzuć", "Brel" i "Tyle miłości". Później grała w innych teatrach – w Romie, w Ateneum, w Capitolu, Polonii i w Palladium. W 2000 roku wydała album "Mężczyźni", której producentem był Grzegorz Ciechowski. W sumie wydała dziesięć płyt, ostatnią w 2015 roku z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Wystąpiła w czterech filmach.

Robert Janowski

Zanim wystąpił w "Metrze" grał w teatrach amatorskich i w kilkunastu formacjach rockowych. Jednak to musical Józefowicza i Stokłosy przyniósł mu prawdziwy rozgłos. Współpracował przy tworzeniu innych produkcji Teatru Buffo, występował na deskach Teatru Ateneum, Rampa, Rozmaitości, związał się z Teatrem Dramatycznym. Swoją debiutancką płytę "Co mogę dać" wydał w 1994 roku. Jej sukces był tak duży, że nagrał jeszcze sześć płyt. Wystąpił w sześciu filmach. Od 1997 roku prowadzi program "Jaka to melodia?", jest ulubieńcem Polaków. Laureat kilku nagród, w tym trzech Telekamer i dwóch Wiktorów.

Katarzyna Skrzynecka

Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Na małym ekranie zadebiutowała w 1985 roku w filmie telewizyjnym "Pewnego letniego dnia", a sześć lat później można ją było podziwiać na dużym ekranie w filmie "Cynga". Kiedy zaczynała swoją przygodę z "Metrem" w 1992 roku, nie była więc niedoświadczoną amatorką. Potem występowała w Teatrze Powszechnym, Teatrze Komedia, w Romie i w Syrenie. Teraz związana z Teatrem Bajka. Wystąpiła w kilku filmach i kilkunastu serialach, wydała sześć płyt, ale szersza publiczność kojarzy ją głównie z programów telewizyjnych, na przykład z "Tańca z gwiazdami".

Dariusz Kordek

W 1988 ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, ale pierwsze sukcesy miał już za czasów studenckich. Wystąpił w spektaklu Jana Englerta "Czyste szaleństwo" za co otrzymał nagrodę na Przeglądzie Przedstawień Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Późniejsze lata jego wczesnej kariery to pasmo sukcesów, publiczność pokochała jego postać z serialu "W labiryncie". Od 1993 roku do dziś występuje w musicalu "Metro". Wystąpił w jedenastu filmach kinowych, kilkunastu serialach i wydał cztery płyty.

Natasza Urbańska

W wieku czternastu lat poszła z koleżanką na casting do "Metra". Miała jej tylko towarzyszyć, jednak zdecydowała się wziąć udział w przesłuchaniach. Była wtedy jednak za młoda na rozpoczęcie tego rodzaju kariery. Wróciła dwa lata później, przyjęto ją jako tancerkę. Kiedy Katarzyna Groniec zachorowała, zastąpiła ją i tak pełną parą rozpoczęła się jej przygoda z "Metrem". Po kilku latach została asystentką Janusza Józefowicza i brała udział w przygotowaniach do produkcji takich jak "Piotruś Pan" i "Romeo i Julia". Największą popularność zyskała dzięki występom w telewizji. Wydała dwie płyty i zagrała w trzech filmach kinowych i w kilkunastu spektaklach teatralnych.

Dorota Rabczewska

Zanim dała się poznać jako kontrowersyjna wokalistka zespołu Virgin i żona Radka Majdana, przez dwa lata, od 1998 roku, była związana z Teatrem Buffo, gdzie występowała w musicalu "Metro" i w "Przeżyj to sam". Wydała trzy solowe płyty, chwali się swoją wysoką inteligencją, należy do Mensy. Zanim została gwiazdą trenowała lekkoatletykę, studiowała psychologię kliniczną. Jej życie prywatne jest "gorącym" tematem dla portali plotkarskich, można śmiało stwierdzić, że jest jedną z największych gwiazd popkultury w Polsce.

Magdalena Wójcik

Ostatnio wciela się w rolę Beaty w serialu "Klan". Zanim została aktorką serialową skończyła szkołę baletową i Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Na początku lat 90. była członkinią zespołu musicalu"Metro". Doceniana jako artystka teatralna, występowała na deskach Teatru Ateneum, Teatru Jaracza, Teatru Syrena. Widzowie często mogli podziwiać ją w spektaklach Teatru Telewizji. Wzięła udział w sesji dla magazynu "Playboy" i w "Tańcu z gwiazdami". Wystąpiła w kilkunastu serialach i filmach, zajmuje się dubbingiem.

Napisz do autorki: barbara.kaczmarczyk@natemat.pl