Były skarbnik gminy Ruja nowym prezesem globalnego koncernu. Oto efekt czystek PiS w KGHM

Krzysztof Skóra był już prezesem KGHM w czasie pierwszych rządów PiS, ale poza tym nie może pochwalić się imponującym doświadczeniem menadżerskim.
Krzysztof Skóra był już prezesem KGHM w czasie pierwszych rządów PiS, ale poza tym nie może pochwalić się imponującym doświadczeniem menadżerskim. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
KGHM najjaśniejszy punkt w portfelu inwestycyjnym polskiego Skarbu Państwa. Tę jedną z największych na świecie firm produkujących miedź i srebro właśnie objęła jednak tzw. "dobra zmiana" w efekcie, której wieloletniego prezesa KGHM Herberta Wirtha zastąpił Krzysztof Skóra. To człowiek uznawany za protegowanego wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego, którego wcześniejsze doświadczenie to funkcja skarbnika maleńkiej gminy Ruja i stanowisko wiceszefa lubińskich wodociągów.


Skóra był już także prezesem KGHM w czasach tzw. pierwszej IV RP. W latach 2006-2008 Prawo i Sprawiedliwość również jego delegowało do szefowania miedziowemu gigantowi. Niestety to nie Krzysztof Skóra może pochwalić się tym, iż w jego czasach rozpoczął się renesans spółki. Ten trwał przez minione 8 lat, przez które na czele KGHM stał odwołany właśnie wybitny geolog Herbert Wirth.

Jego zdolności menadżerskie sprawiły, iż w kilka lat polska spółka stała się jednym z najważniejszych graczy na rynku miedzi i srebra na świecie. Stało się to głównie za sprawą odważnej inwestycji mającej na celu przejęcie kanadyjskiej Quadra FNX. Dzięki temu Polacy zyskali udziały w potężnej kopalni Sierra Gorda w Chile i możliwość prowadzenia dalszych globalnych inwestycji.

Jak pisał w naTemat Daniel Kotliński, dzięki tej ekspansji dokonało się “uwiarygodnienie” spółki na świecie. Inwestorzy uwierzyli, że KGHM potrafi robić biznes nie tylko w Polsce. Spółka z Lubina posiada 9 kopalni i uczestniczy w kolejnych 5 projektach wydobywczych, a prezes Wirth zapewniał, że głód ekspansji nie został jeszcze nasycony. Czas pokażę, czy były skarbnik gminy Ruja będzie potrafił utrzymać i realizować te ambicje.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

źródło: "Puls Biznesu"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu

MOTO

0 0Gdzieś już to widziałeś. Seat Tarraco to dobre… niemieckie auto – nie licz na hiszpański temperament
0 0Ten dziwoląg da się lubić. Nowy C-HR ma przekonać tych, którzy do tej pory mówili mu "nie"
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta