Muzułmańscy naukowcy udowodnili Polakom: „Kurczaki zabite w imię Allaha są zdrowsze i bardziej smaczne”

Naukowcy z Algierii dostarczyli dowodów, że ubój rytualny jest lepszy od tradycyjnego.
Naukowcy z Algierii dostarczyli dowodów, że ubój rytualny jest lepszy od tradycyjnego. Fot. Piotr Molecki / Agencja Gazeta
Naukowcy z Uniwersytetu Batna w Algierii chyba pozazdrościli globalnej sławy amerykańskim naukowcom. Tak jak oni, chcieli wnieść wkład w globalną naukę, sprawy bliskie konsumentom, rozwiązywać problemy na czasie. Udowodnili więc, że mięso kurczaków zabitych w imię Allaha jest smaczniejsze i zawiera mniej bakterii.


Praca naukowa trafiła już do jednego z polskich instytutów naukowych. Według autorów powinna być wypromowana w Polsce, bo wiele naszych firm zainteresowanych jest udziałem w rządowym projekcie promocji polskiego drobiu na rynkach krajów Bliskiego Wschodu i Azji. Dla nich to wręcz obowiązkowa lektura.

Khenenou Tarek i czworo jego współpracowników zebrało dokładnie 66 typowych 60 dniowych brojlerów, w pełni zdrowych i ze średnią wagą. Następnie dokonali uboju 33 ptaków oznajmiając przy tym, że giną one w imię Allaha: „Bismillah-Allahu Akber” . Pozostałe kurczaki ubito bez wzywania Boga. „Mięso zabitych rytualnie kurczaków ma znaczenie lepsze walory smakowe i jakościowe” - przekonują naukowcy w swojej pracy.

Przede wszystkim pod mikroskopem, w 40-krotnym powiększeniu, okazało się że w piersi „kurczaków Allaha” jest mniej zakrzepów i zatorów, a także śladów po obrzęku tkanek, związanych ze stresem przed śmiercią. W drugiej grupie przeciwnie: krwawe zatory stały się wkrótce siedliskiem bakterii i pożywką dla drobnoustrojów. Naukowcy wywodzili, że od inwokacji zależą później walory jakościowe mięsa: zawartość protein oraz witamin.


Artykuł popularyzujący odkrycie liczy sześć stron z bogatą bibliografią od ekspertów Muzułmańskiej Rady Żywności, ale też amerykańskich naukowców zajmujących się życiem i psychologią kurcząt.
Przypomnijmy, że dwa lata temu biznes na uboju rytualnym w Polsce wstrzymała ustawa o ochronie praw zwierząt. Trwa jednak nadal, bo Trybunał Konstytucyjny uznał zakaz uboju rytualnego za niekonstytucyjny. Ku radości lobby rzeźników. Ówczesny minister rolnictwa Stanisław Kalemba oceniał wartość eksportu mięsa z uboju rytualnego na 1,2–1,5 mld zł. 
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...