Jest oficjalna opinia Komisji Weneckiej! Tego mogliśmy się spodziewać – rząd PiS w tarapatach

Komisja Wenecka przedstawi swoją opinię
Komisja Wenecka przedstawi swoją opinię Fot. KPRM
Komisja Wenecka zakończyła właśnie obrady dotyczące opinii w sprawie Polski. W stosunku do pierwotnego projektu zostaną naniesione poprawki. Treść dokumentu zostanie ogłoszona dziś o godzinie 16:00.


Wiceszef MSZ Konrad Szymański, jeden z członków polskiej delegacji w Wenecji stwierdził na dzisiejszej konferencji, że Komisja bierze pod uwagę racje tylko jednej ze stron złożonego konfliktu. – Bez wewnętrznej gotowości do kompromisu w Polsce nie rozwiążemy sprawy – zaznaczył polityk PiS.

W opinii Szymańskiego postawa Komisji była pasywna, co może tylko utrwalić przekonanie opozycji, iż potrzebne są naciski z zagranicy. – Komisja Wenecka z pewnym przewrażliwieniem podeszła do zmian w sprawie Trybunału Konstytucyjnego – powiedział polityk PiS. Aleksander Stępkowski, drugi z wiceministrów resortu spraw zagranicznych stwierdził z kolei, że problemy z TK miały też miejsce za poprzedniej władzy. Szymański przy okazji uspokoił krytyków, mówiąc że rząd poważnie potraktuje wnioski Komisji, ale trzeba pamiętać że to tylko opinia. – Będziemy zaciągać też innych opinii – powiedział wiceminister.

Dzisiejsze obrady dotyczące praworządności w Polsce trwały około 1,5 godziny. Wstępna opinia KW liczy 25 stron i 141 punktów krytycznych uwag co do zmian wprowadzonych przez PiS. Stanowisko jest w wielu punktach podobne do zastrzeżeń, które pojawiły się w przecieku. Szymański oznajmił, że w kilku miejscach ton został jednak złagodzony. Komisja wydała ponadto rekomendację, w której zaleca, by rząd porozumiał się z opozycją.

Napisz do autora: adam.gaafar@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...