Antoni Macierewicz chce utworzyć Akademię Sztuki Wojennej. Akademia Obrony Narodowej to za mało?

Antoni Macierewicz chce powstania instytucji, która podkreśli wyjątkowość polskiego wojska.
Antoni Macierewicz chce powstania instytucji, która podkreśli wyjątkowość polskiego wojska. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
W Ministerstwie Obrony projekt ustawy o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej. Brzmi to jak żart, jednak nim nie jest.

Mimo że ta nazwa wydaje się być raczej staroświecka, w projekcie czytamy, że celem powstania Akademii Sztuki Wojennej jest zapewnienie polskiej armii nowoczesnych studiów strategicznych. „Oferta dydaktyczna i naukowo-badawcza w obszarze nauk społecznych związana jest z bezpieczeństwem i obronnością państwa.”
Akademia będzie przygotowywała i doskonaliła zawodowo kadry dowódcze, sztabowe i logistyczne Sił Zbrojnych RP, jak czytamy w opisie projektu, „wszystkich poziomów dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego.” Co nie oznacza, że będą mogli uczyć się tam tylko wojskowi. Cywile zdobędą tam wiedzę z bezpieczeństwa narodowego i z obronności państwa – aby w przyszłości pracować w administracji centralnej i w samorządach terytorialnych.

To nie wszystko. Akademia Sztuki Wojennej będzie ośrodkiem eksperckim, w którym będą prowadzone diagnozy, analizy, kwerendy i syntezy na temat sytuacji geopolitycznej i militarnej na świecie. „Podjęte działania przygotują Akademię do realizacji nowych zadań i wyzwań wynikających z potrzeb, wymagań i oczekiwań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, uwzględniających osiągnięcia polskiej i światowej sztuki wojennej”– czytamy objaśnieniu do projektu ustawy. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest szef MON - Antoni Macierewicz we własnej osobie.

źródło: Biuletyn Informacji Publicznej
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...