Antoni Macierewicz chce powstania instytucji, która podkreśli wyjątkowość polskiego wojska.
Antoni Macierewicz chce powstania instytucji, która podkreśli wyjątkowość polskiego wojska. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Reklama.
Mimo że ta nazwa wydaje się być raczej staroświecka, w projekcie czytamy, że celem powstania Akademii Sztuki Wojennej jest zapewnienie polskiej armii nowoczesnych studiów strategicznych. „Oferta dydaktyczna i naukowo-badawcza w obszarze nauk społecznych związana jest z bezpieczeństwem i obronnością państwa.”
logo
Opis projektu ustawy opracowanego przez Antoniego Macierewicza. Fot. screen z BIP
Akademia będzie przygotowywała i doskonaliła zawodowo kadry dowódcze, sztabowe i logistyczne Sił Zbrojnych RP, jak czytamy w opisie projektu, „wszystkich poziomów dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego.” Co nie oznacza, że będą mogli uczyć się tam tylko wojskowi. Cywile zdobędą tam wiedzę z bezpieczeństwa narodowego i z obronności państwa – aby w przyszłości pracować w administracji centralnej i w samorządach terytorialnych.
To nie wszystko. Akademia Sztuki Wojennej będzie ośrodkiem eksperckim, w którym będą prowadzone diagnozy, analizy, kwerendy i syntezy na temat sytuacji geopolitycznej i militarnej na świecie. „Podjęte działania przygotują Akademię do realizacji nowych zadań i wyzwań wynikających z potrzeb, wymagań i oczekiwań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, uwzględniających osiągnięcia polskiej i światowej sztuki wojennej”– czytamy objaśnieniu do projektu ustawy. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest szef MON - Antoni Macierewicz we własnej osobie.