Wiosna w tym roku na razie nas nie rozpieszcza, ale wszyscy, którzy cierpią z powodu alergii mimo niskich jeszcze temperatur, już odczuwają spory dyskomfort. Z aptecznych półek znikają więc preparaty, które mają zmniejszyć katar, łzawienie oczu, wysypkę, pokrzywkę czy świąd skóry. Niestety wiele tych farmaceutyków może negatywnie wpływać na naszą koncentrację, co znowu zmniejsza naszą efektywność w pracy lub szkole, skutkuje pogorszeniem jakości życia i gorszym samopoczuciem.
Wybór leku antyhistaminowego jest szczególnie ważny jeśli jesteś kierowcą. Specjaliści tłumaczą, że wiele leków przeciwko alergii zmniejsza naszą koncentrację, co znowu powoduje wolniejszą reakcję na to co dzieje się na drodze. Kierowcy zawsze powinni czytać ulotki leków przeciwko alergii. Zachowanie na drodze kierowcy przyjmującego niektóre, starsze leki antyhistaminowe, porównywalne jest do reakcji kierowcy po spożyciu alkoholu.
Nie śpij w pracy
Zaburzona koncentracja może też wpływać na wydajność w pracy. Zresztą przedstawiciele niektórych zawodów muszą dobierać leki bardzo ostrożnie. Trudno wyobrazić sobie np. rozkojarzonego chirurga, operatora dźwigu, bankowca, maklera giełdowego czy budowlańca.
Zwróćmy również uwagę na leki przeciwalergiczne podawane dzieciom. Wielkimi krokami zbliża się koniec semestru a alergolodzy mówią wyraźnie, że niektóre leki antyhistaminowe mogą sprzyjać pogorszeniu wyników w nauce. Czasami dzieci leczone starymi lekami antyhistaminowymi uważane są za mniej zdolne lub leniwe a ich problemy w szkole wynikają z przyjmowania leków. U dzieci warto też zwrócić uwagę na sposób podania. Dzieci chętniej przyjmują leki typowo dla nich dedykowane np. o słodkim smaku, do ssania itp.
Warto więc porozmawiać z lekarzem na temat działań niepożądanych leku przeciwalergicznego, który nam przepisuje. Leki powodujące senność i brak koncentracji to zwykle te starszej generacji. Wiele osób jest do nich przyzwyczajonych, jednak warto spróbować nowych, które nie mają takich skutków ubocznych – leków antyhistaminowych II generacji. Będą to leki zawierające takie substancje czynne jak: Dezloratadyna, Loratadyna, Feksofenadyna. Leki nowej generacji mogą być podawane nawet dzieciom od 6. roku życia.
Oprócz barku zaburzeń koncentracji i senności leki II generacji nie wchodzą też w reakcje z innymi lekami i alkoholem.
Kobiety bardziej narażone na działania niepożądane
Zdaniem dr Piotra Dąbrowieckiego, na zaburzenia koncentracji i senność po zażyciu starszych leków antyhistaminowych narażone są szczególnie osoby z niedociśnieniem, niedoczynnością tarczycy, odwodnione, bardzo młode i te najstarsze, z upośledzoną funkcją wątroby i nerek, otyłe. Dodatkowo niepożądane objawy po lekach antyhistaminowych I generacji pojawiają się częściej u kobiet.
W Polsce prawie 50 proc. badanych wykazuje dodatnie wyki testów alergicznych, a cechy alergii deklaruje nawet do 40 proc. osób. Szacuje się, że liczba osób cierpiących na reakcje alergiczne podwaja się co 10 lat.