"Za twoim przewodem". Poprosiliśmy fotografa, ilustratora i twórcę komiksów o interpretację hymnu

Trzech artystów na naszą prośbę zilustruje hymn - zdjęciem, rysunkiem i komiksem. Będziemy Wam przedstawiać codziennie inną pracę. Dziś fotografia Witka Orskiego, który z czterech zwrotek hymnu wybrał słowa "za twoim przewodem" z refrenu.


Za twoim przewodem, Złączym się z narodem.

Twoje zdjęcie przedstawia ciemnoskórą dziewczynę, która stoi z pistoletem w ręku na górce pośród bloków. Wygląda niebezpiecznie. Który z fragmentów hymnu zainspirował cię do tego obrazu?

Wybrałem wers „za twoim przewodem”. Długo zastanawiałem się, które zdanie wybrać z hymnu. Kilkakrotnie go wysłuchałem i zauważyłem, że kiedy zaczynamy śpiewać „za twoim przewodem” wszyscy fałszujemy. To chyba najtrudniejszy kawałek. Szczególnie słowo „twoim”, które się wyje i niemiłosiernie ciągnie. Zostało mi to w głowie i zacząłem pracować nad obrazem. Chciałem żeby był pociągający i prowokujący. Kiedy oczyści się hymn ze wszystkich podniosłych haseł i narodowych treści, to zostaje piękna historia o buncie i przetrwaniu, mimo przeciwności losu. Na dobrą sprawę interesuje mnie tylko romantyczny sens tej pieśni.

Dlatego wybrałeś na bohaterkę swojego zdjęcia kobietę?

Trochę tak. Myślę, że rebelia jest właśnie kobietą. Słuchając hymnu zwykle wyobrażamy sobie umundurowanych białych mężczyzn, którzy przemierzają lasy na koniach z szablą u boku. Chciałem przełamać to myślenie, dlatego sfotografowałem ciemnoskórą kobietę, której bliżej do bohaterów ostatnich zamieszek w Londynie czy Paryżu, niż do wbitego w mundur wojaka. Nie przypadkowe jest też miejsce, które wybrałem do zdjęcia. Zrobiłem je na Kopie Cwila, która znajduje się w parku Kozłowskiego na warszawskim Ursynowie. To miejsce wyjątkowe. W latach 90. na ławeczkach w tym parku rodził się polski hip hop, przesiadywały tu chłopaki z ursynowskich ekip, Molesta kręciła tu swoje teledyski. To miejsce otwiera fragment hymnu „za twoim przewodem” na jeszcze szerszy kontekst.


Witek Orski: Fotograf galerii "Czułość", nominowany do nagrody Trójki "Kulturysta roku". Kurator tegorocznego Show OFF i autor projektu w ramach sekcji eksperymentalnej Miesiąca Fotografii w Krakowie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta
0 0Przekop mierzei przyciąga turystów. Nie wszyscy się cieszą
0 0Będzie nowy serial w świecie "Star Wars". Jest mroczny zwiastun

TRAGEDIA W TATRACH

ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem