"Wyposażona w broń formacja odstraszy przed działaniami antyrządowymi". Dlatego PiS tworzy Obronę Terytorialną?

Utworzenie jednostek Obrony Terytorialnej to priorytet ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.
Utworzenie jednostek Obrony Terytorialnej to priorytet ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
"Wyposażona w broń maszynową, umundurowana formacja paramilitarna, może stanowić skuteczny środek zapobiegawczy (odstraszający) działaniom antyrządowym" - czytamy w "Koncepcji Obrony Terytorialnej w Polsce", którą opublikowało niedawno Narodowe Centrum Studiów Strategicznych. Czy to najważniejszy cel, który przyświeca Antoniemu Macierewiczowi przy tworzeniu tej alternatywnej, silnie związanej z rządem armii?

Najbardziej kontrowersyjny z pomysłów na zastosowanie Obrony Terytorialnej, czyli nowej 35-tys. formacji tworzonej przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, nagłaśnia właśnie w sieci dziennikarz Jan Osiecki.
Treść tego dokumentu przypomina o obawach, jakie wokół Obrony Terytorialnej narastają od samego początku. O tym, że priorytetowy projekt Antoniego Macierewicza zdaje się być tworzony z myślą o zdobyciu przez rząd "straszaka na KOD".

NCSS w opublikowanym na początku tygodnia dokumencie podkreśla jednak, że koncepcja zakładająca wykorzystanie Obrony Terytorialnej do pacyfikowania działań antyrządowych przy użyciu broni "nie posiada na chwilę obecną jednoznacznego wsparcia w kręgach decyzyjnych".

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...