Kto jeszcze załapie się na dodatkowe pieniądze? Rząd wprowadza kolejne zmiany w programie Rodzina 500+

Rząd PiS planuje udoskonalić program 500 +.
Rząd PiS planuje udoskonalić program 500 +. Fot . Andrzej Michalik/ Agencja Gazeta
Szykują się kolejne zmiany w rządowym programie pomocy rodzinom. Politycy planują go udoskonalić i być może dzieci, które ukończyły osiemnaście lat, ale jeszcze na siebie nie zarabiają, otrzymają pieniądze. Pod warunkiem, że będą kontynuowały naukę.


Świadczenie dla młodych ludzi, którzy dopiero wchodzą w dorosłość, miałoby być wypłacane przez 3 lata. Zmiany w programie 500 + nie są jeszcze pewne, a po uchwaleniu nie wejdą od razu w życie. Najpierw rząd będzie przyglądał się funkcjonowaniu podstawowego systemu pomocy, dopiero potem, jeśli nie będzie zastrzeżeń – wprowadzi dodatkowe dofinansowania. Najwcześniej będzie to miało miejsce na początku przyszłego roku.


Nie ma wątpliwości co do tego, że 500 złotych nie będzie przysługiwało wszystkim dzieciom w rodzinie. Powód jest prosty – Polski po prostu na to nie stać, ponieważ kosztowałoby to nas 40 miliardów złotych rocznie. Jednak oprócz pomysłu pomocy pełnoletnim, rząd zastanawia się nad wprowadzeniem zasady „złotówka za złotówkę”.

Osoby, które przekroczą próg dochodowy 800 złotych na osobę, miałyby w jej myśl otrzymywać wsparcie niższe o naddatek pieniędzy z dochodu. Czyli jeśli ktoś zarabia 900 złotych, w ramach rządowego wsparcia na pierwsze dziecko otrzymałby 400 złotych. To rozwiązanie kosztowałoby rząd 2 miliardy złotych.


Niedawno pisaliśmy o tym, co na temat rządowego programu pomocy rodzinom myśli były minister finansów Grzegorz Kołodko. W jego ocenie, program Rodzina 500 plus nie ma finansowania. – To jest dodatkowy wydatek z budżetu państwa w wysokości ok. 1,25 proc. PKB i tych pieniędzy nie ma. To jest tylko iluzja, którą karmi siebie pani premier Beata Szydło i jej niektórzy ministrowie –mówił w TVN24.

źródło: Fakt
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż