Myślisz, że jesteś weganinem? Błąd! Nawet nie wiesz, że jesz mięso

Burgery wegańskie mają wiele więcej wspólnego z mięsnymi, niż nam się wydaje?
Burgery wegańskie mają wiele więcej wspólnego z mięsnymi, niż nam się wydaje? Fot. Svetlana Kolpakova/123RF
Łańcuch pokarmowy jest bezlitosny. Nawet jeśli jesteś weganinem i twierdzisz, że nie wprowadzasz do organizmu białka pochodzenia zwierzęcego, bo jesz same sprawdzone produkty roślinne – konsumujesz szczątki zwierząt. Zwierzęta jedzą inne zwierzęta i rośliny, a rośliny oprócz pobierania energii ze słońca i wody, odżywiają się również zwierzętami!


Jak to możliwe? Oczywiście nie jest tak, że rośliny napadają na zwierzęta, bestialsko je mordują, a potem pochłaniają je z apetytem. Chociaż wyjątkiem są rosiczki. Nawozy, na których na przykład róże tak pięknie rosną, a warzywa są tak dorodne – często bazują na przykład na kompostowanych rybach. To jeden z argumentów, których Andrew F. Smith używa w swojej książce „A Critique of the Moral Defense of Vegetarianism”, w której sieje niepokój w ludziach deklarujących, że nie jedzą mięsa.

Jak wyjaśnia swoją tezę? Nazywa ją "przechodzeniem jedzenia". Jeśli jeden element sekwencji odnosi się w pewien sposób do drugiego elementu, a drugi odnosi się w ten sam sposób do trzeciego, to pierwszy i trzeci element odnoszą się do siebie w taki sam sposób.

Smith odnosi się również do popularnego powiedzenia „jesteś tym, co jesz”. Proponuje, żeby zmienić je na „jesteś tym, kogo jesz”. Jeśli jesteśmy tymi, których zjadamy, to nasze jedzenie również – przekonuje naukowiec. Zjadamy to, co spożywało nasze jedzenie. Więc jeśli ziemia, w której rosły nasze warzywa, nawożona była nawozami zwierzęcymi, albo wyrosły na na glebie, w której skład weszła padlina, nawet jakiś owad czy płaz – roślina żywi się tym, a potem my.


Andrew F.Smith zwraca również uwagę na to, że wegetarianizm i weganizm niekoniecznie są przyjazne dla środowiska. Tak samo, jak nie każde wegańskie jedzenie jest zdrowe. Oczywiście autor zdaje sobie sprawę z tego, że jego teza może wywołać wiele kontrowersji w środowisku biologów i samych wegan, którzy nie zgodzą się z nazewnictwem i sposobami, w jakie opisuje zachodzące procesy, ale wydaje się być przekonany do swoich racji.

źródło: Salon.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze
0 0Powiedzieli "sprawdzam". Oto, co się stało ze 100 obietnicami partii Kaczyńskiego
0 0Przestajemy wierzyć, że może być inaczej. Polacy wiedzą, kto wygra wybory
WYBORY2019 0 0Pozwolił powiesić plakaty kandydata PiS i teraz żałuje. "Popełniłem błąd i właśnie za niego płacę"
0 0Parodiował niepełnosprawnych? Pszoniak: Trzeba się puknąć w głowę!