
Wewnętrzna kontrola w policji nie wykazała większych nieprawidłowości w zatrzymaniu córki gdańskiej radnej PiS Anny Kołakowskiej, ale nie mogła zakończyć sprawy, w której szef MSWiA Mariusz Błaszczak już na wstępie przesądził, iż " interwencja policji była nieakceptowalna". W środę córka jego partyjnej koleżanki została przesłuchana w charakterze pokrzywdzonej w postępowaniu dotyczącym ewentualnego przekroczenia uprawnień przez policjantów, którzy interweniowali wobec niej na majowym zbiegowisku skrajnej prawicy w Gdańsku.
REKLAMA
19-letnią Marię, córkę gdańskiej działaczki Prawa i Sprawiedliwości Anny Kołakowskiej potraktowano jak każdego innego z najbardziej aktywnych uczestników tamtych zajść. Została powalona na ziemię i skuta. Wkrótce po zatrzymaniu młoda kobieta usłyszała zarzuty.
– Sam fakt brutalnego potraktowania przez policję młodej kobiety, która, nic nie wskazywało na to, że jest agresywna, powalenie na ziemie tej pani, skrępowanie, przyciskanie do ziemi, to jest nieakceptowalne wobec kobiety – zawyrokował Mariusz Błaszczak. – Ja takiego zachowania nie akceptuję, powiedziałem to komendantowi głównemu policji – dodał. – Mam nadzieję, że minister Błaszczak coś z tym zrobi – oznajmiła publicznie także sama nastolatka.
Spekulowano, że policjanci, którzy odważyli się podjąć wobec niej interwencję zapłacą za to po kontroli zleconej przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jednak wysłani do Gdańska kontrolerzy odważyli się stanąć po stronie funkcjonariuszy. KGP poinformowała, że pojawiły się jedynie "wątpliwości dotyczące realizacji pewnych procedur i algorytmów w kwestii zatrzymania".
Okazuje się, że na tym problemy gdańskich policjantów się jednak nie skończyły i Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie, które dotyczy ewentualnego przekroczenia przez nich uprawnień.
– O co im chodzi? (...) Żaden rząd, żaden minister spraw wewnętrznych nie był dotąd tak nastawiony przeciwko policji, jak PiS i Mariusz Błaszczak – komentowali w rozmowie z naTemat m.in. tę sprawę policjanci.
Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl
źródło: RMF FM
