Weekend wolny od maili – Francuzi mają to zagwarantowane prawnie

fragment okładki singla "No Social Media" (Wiz Khalifa ft. Snoop Dogg)
fragment okładki singla "No Social Media" (Wiz Khalifa ft. Snoop Dogg) mat.pras.
„Prawo do odłączenia od sieci” to zestaw nowych przepisów, regulujących komunikację mailową z pracownikami po godzinach pracy. Od teraz wysyłanie wiadomości poza czasem spędzanym w biurze jest nielegalne.

Prawo dotyczy firm, które zatrudniają powyżej 50 osób i jest konsekwencją prowadzonych we Francji badań, z których wynika, że wielu pracowników nie potrafi – lub nie chce – oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Jak mówił w wywiadzie dla BBC Benoît Hamon, eurodeputowany i członek Partii Socjalistycznej, poprzez wykorzystanie współczesnych technologii, pracodawcy są w stanie „zdominować każdą sferę życia jednostki, aż do momentu, gdy dochodzi do załamania nerwowego”.

Nominalnie, w ustawie nie są przewidziane żadne kary, które miałyby być nakładane na pracodawców niestosujących się do nowych zapisów. Prawo nakazuje jednak stworzenie w objętych przepisami firmach stosownych regulaminów, w których uwzględnione zostaną godziny dopuszczalnej komunikacji. Można sobie wyobrazić, że pracownik, który zostanie ukarany lub zwolniony z pracy z powodu nieodczytania maila lub smsa od szefa, będzie dochodził swoich praw w sądzie – zupełnie tak, jak teraz w przypadku mobbingu czy przekraczania uprawnień.

Szefostwo nie może wywierać presji na swoich podwładnych, zaś pracownicy powinni wyłączać swoje służbowe telefony w momencie wyjścia z biura, tuż po zakończonym dniu pracy.

Źródło: Dailydot

Partnerem cyklu "Minuta przy kawie" jest Nespresso

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...