Ministerstwo Zdrowia pisze do pacjentów, że jednak nie zrezygnuje z refundacji długodziałającej insuliny od 1 lipca

Ministerstwo Zdrowia obiecuje pacjentom refundację insuliny Lantus.
Ministerstwo Zdrowia obiecuje pacjentom refundację insuliny Lantus. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Groźba braku refundacji długodziałającej insuliny Lantus wywołała duży niepokój wśród chorych na cukrzycę. Organizacje pacjenckie wystosowały nawet pisma w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia, bo dla wielu pacjentów brak refundacji tej insuliny byłby bardzo poważnym problemem. Ministerstwo zaczęło jednak uspokajać pacjentów, że insulina nie zniknie z listy refundacyjnej.


Przypomnijmy, w sprawie groźby braku refundacji insuliny Lantus do Ministerstwa Zdrowia najpierw napisali diabetolodzy z Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek. Zrobili to z powodu informacji jakie otrzymali od producenta insuliny Lantus.
Po interwencji organizacji pacjenckich pomagających głównie dzieciom chorym na cukrzycę, pojawiła się informacja, że jednak Lantus nie wypadnie z listy refundacyjnej.

Taką informację zamieściła na swoim Fb Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę powołując się na odpowiedź udzieloną organizacji przez Tomasz Matynię, dyrektora Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia. Dyrektor zapewnił, że insulina Lantus nadal będzie refundowana.
Inne organizacje też dostały odpowiedzi od dyrektora, w których tłumaczy, że informacja o zagrożeniu dalszej refundacji Lantusa była nieprawdziwa.
Tak naprawdę pewność co do tego, czy lek znajdzie się na nowej liście refundacyjnej, która ma obowiązywać od 1 lipca, dowiemy się po jej oficjalnej publikacji przez Ministerstwo Zdrowia. Jednak wszystko wskazuje na to, że chorzy na cukrzycę nadal będą mogli w rozsądnej cenie kupić tę długodziałającą insulinę.

Napisz do autora: anna.kaczmarek@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...